Bugun...


Beyaz ete zam geldi
Beyaz et fiyatlarına zam geldi. Zam oranı yüzde 20 ile 28 arasında değişiyor. BESD-BİR Başkanı Koca, "Domatesin 10 lira olduğu bir ortamda tavuk etinin 12-13 lira olması çok da yüksek değil." dedi.

Beyaz ete zam geldi

Nisan ayının başı itibarıyla beyaz et fiyatlarına zam geldiği belirtildi. Beyaz ette yaşanan fiyat artışları yüzde 20 ile 28 arasında değişiyor. Gerekçe olarak artan maliyetler gösterilirken Beyaz Et Sanayicileri ve Damzılıkçılar Derneği (BESD-BİR) Başkanı Koca, "Domatesin 10 lira olduğu bir ortamda tavuk etinin 12-13 lira olması çok da yüksek değil." dedi.

Alınan zam kararı sonrası 9-9,5 liraya satılan bütün piliç 12,5-13 liraya, 18 liraya satılan piliç göğüs 23 liraya, 9 liraya satılan piliç but 12,5 liraya, kanat ise 12 liradan 15 liraya yükseldi. Hürriyet'in haberine göre, Beyaz Et Sanayicileri ve Damzılıkçılar Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, zam kararının arkasında artan maliyetlerin olduğunu söyledi.

Zam oranlarına ilişkin yorum yapmayan Koca, "Her firmanın fiyatı farklıdır" demekle yetindi. Sektör olarak son 6-8 aylık dönemde zarar ettiklerini savunan Koca, "Domatesin 10 lira olduğu bir ortamda tavuk etinin 12-13 lira olması çok da yüksek değil" yorumunda bulundu.

Zam kararına ilk tepki ise, yemek sanayicilerinden geldi. Toplam tavuk eti üretiminin yüzde 20'sinin 5 bin kadar yemek firması eli ile tüketildiği ortamda İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği Başkanı Sedat Zincirkıran, "Zam kararı seçimden hemen sonraki bir-iki gün içinde yansıdı. Evet belli maliyet artışları olabilir. Zam oranı yüzde 20 ile 28 aasında değişiyor. Oranlar tek kelime ile korkunç" dedi.

 YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI