Bugun...


Ölümden Çaresizliğe Kaçıs!
Rus destekli Esed rejiminin üç haftadır saldırılarını yoğunlaştırdığı Halep'te halk, ölümden çaresizliğe kaçıyor.

Ölümden Çaresizliğe Kaçıs!

AA’da yer alan habere göre, kuşatma nedeniyle aylardır en temel gıda maddelerine dahi ulaşamayan 240 bin kişinin yaşadığı Doğu Halep’te, Esed güçleri ve işbirlikçilerinin son üç haftadır arttırdığı saldırılarda hastane, sağlık merkezi, fırın ve bakkal gibi halkın can damarlarının hedef alınması bombalardan kurtulmayı başaran sivilleri büyük bir çaresizliğe itiyor

.

 

Ölümden Kaçarken Açlık ve Hastalığın Pençesine Düşüyorlar

Kuşatma altındaki bu bölgelerde saldırılardan kurtulmak için sürekli yer değiştirmek zorunda kalan siviller, bombalardan kaçarken açlık ve hastalığın pençesine düşüyor. Hava saldırılarından kurtulmayı başaranlar, çoğunlukla ekmek, ilaç veya doktor bulamadıkları için yavaş yavaş ölüme sürükleniyor.

Esed güçleri ve işbirlikçilerinin bölgeye yaklaştıklarını hisseden Halepliler sahip oldukları ne varsa aceleyle toplayıp direnişçilerin kontrolündeki diğer bölgelere kaçıyor. Araç bulamayanlar ise havadan yağan ölüm bombalarından yürüyerek uzaklaşmaya çalışıyor. Kentteki az sayıda esnaf ise daha güvenli olduğunu düşündükleri bölgelerde satma ümidiyle sağlam kalan ürünlerini araçlarla nakletmeye çabalıyor.

En Büyük Mağdur Yaşlı Hastalar

Halep’te yaşananlardan en çok etkilenenler arasında yürümekte dahi zorlanan yaşlı hastalar geliyor. Son saldırılarda kentteki 4 hastanenin de vurulmasıyla artık hastaların tedavi görebileceği bir yer bulabilmeleri neredeyse imkânsız hâle geldi.

AA muhabirine, içinde bulundukları durumla ilgili bilgi veren Adnan el-Ali isimli kent sâkini, Şear ve Tarık el-Bab semtlerinde ilerleyen Esed güçlerinin buralarda yoğun saldırılar düzenlediğini söyledi. Savaş uçaklarının kent semalarını hiç terk etmediğini, taş üstünde taş bırakmadıklarını anlatan Ali, “Halep’te hayat altüst oldu. Ne iş var, ne güvenlik. Buradaki insanların tek yapabildiği saldırılardan kaçmak.” dedi.

 
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI