Bugun...
Değişmeyen Çizgisiyle Furkan Nesli


Gülhan KARALAR
 
 

Mayıs 2011’de “Bismillah” diyerek yayın hayatına başlayan Furkan Nesli Dergisi, misyon ve vizyon sahibi bir dergidir. Kitlelere hitap eden ve kalabalıkları harekete geçirmeyi hedefleyen Furkan Nesli, rıza-i ilahi doğrultusunda hakkın gür sesi, mazlumun dostu, zalimin hasmı olmuştur.  
Hakkın ve adaletin üstünlüğünü esas alan yayıncılık ilkesiyle günden güne büyüyen dergimiz, alanında büyük bir boşluğu doldurmuş ve müslümanlara esaslı bir bakış kazandırmaya çalışmıştır. Üzülerek söylemek gerekir ki; unutulan tevhid davası ne görsel basında ne de yazılı basında tüm esaslarıyla, en yalın haliyle ortaya konulmamakta ve birçokları bir taraf olma ama en popüler tarafı tercih etme hastalığına müptela olmuştur. Gerçek anlamda ne ümmetin içinde bulunduğu durum ne de bu hazin halden kurtuluşun yolu anlatılmaktadır. Daha açık bir ifadeyle, belleklerde böyle bir düşünce yer almamakta, gündem tamamen İslam düşmanlarının tercihine göre şekillenmekte, her sözü, en son sözü yine onlar söylemektedir.

Oysa bizim de söyleceklerimiz olmalı, bizim de sesimiz çıkmalıydı…

Furkan Nesli olarak söyleyeceklerimiz var halkımıza… Derdimiz var anlatmak istediğimiz… Çözüme ulaşması gereken sorunlarımız var... Konuşmamız, elimizi başımızın arasına alıp öz benliğimizi hesaba çekmemiz lazım. Yüzleşmemiz lazım kendimizle. Görevlerimizi hatırlamamız, yola tekrar koyulmamız lazım. Duyarsız olamayız. Nemelazım diyemeyiz. Elimizi taşın altına koymalı, omuzlarımızda kutsal vazifeyi taşıma pahasına egomuzu bir tarafa bırakmamız ve ümmet anlayışına sahip olmamız lazım. Bunun için Furkan Nesli olarak, kalemlerimiz yettiğince, yüreğimiz yettiğince anlatmaya çalışıyoruz davamızı.
Furkan Nesli, her şeyden önce bir dava dergisidir. Kelime-i tevhidin sözcüsü olmayı şiar edinen, “Allah’ın dünyasında Allah’ın dediği olmalı” düsturunu okurlarına hatırlatan bir dergidir.

Yayıncılıkta keskin ve net çizgileri olan dergimiz; prensiplerine bağlı, doğrularından ödün vermeyen, zamana ve şarta göre şekillenmeyen, esaslı bir duruş sergiler. İşte bu duruş, bizi doğruları konuşmaya, konuşulmayanı konuşmaya, unutturulan hakikatleri hatırlatmaya sevk ediyor. 
Furkan Nesli, adaleti esas alan bir dergidir. Adaletin olmadığı, haklının mahkûm olduğu bir toplum, özgür olamaz. Allah’ın hür olarak yarattığı insan, beşeri sistemlere entegre edilip, köleleştirilemez. Köleleştirilen, esarete mahkûm edilen bir toplum ise özlenen İslam Medeniyeti’ni tesis edemez. O halde adaleti ayağa kaldıracak nesillerin yetişmesi gerekmektedir. Allah’tan başkasından korkmayan, hakkı sonuna kadar savunanlar çoğalmalıdır. Vazifemiz böyle bir neslin yetişmesine destek olmak, bu noktayı yayın anlayışımız olarak görmektir. 
Yayıncılıkta önemli olan bir husus da şeffaflığın esas olmasıdır. Olaylar objektif bir şekilde değerlendirilmeli, temiz bir akıl ile algılanmalı, iman ve takva sahibi bir kalple meseleler mülahaza edilmelidir. Bu noktada dergimiz, üzerine düşeni ve yapması gerekeni hassasiyetle yapmakta, asla örtpas etme, cımbızlama, çarpıtma gibi ahlak dışı yollara başvurmamaktadır. 

Bize olan güven ve itimadın farkındayız! Hak olmayan hiçbir şeyi savunmayacak, bâtılın tarafı olmayacak ve duruşumuzu bu ya da şu nedenle asla bozmayacağız Allah’ın izniyle… Çünkü biz bu yola Allah’ın rızasını kazanmak, O’nun adına bir şeyler yapmak, İslam davasına hizmet etmek için çıktık. Hiçbir çıkarımız olmadı… Gerçekleri gizlemek suretiyle kendimizi beğendirme çabalarına girmedik. 

Furkan Nesli, hakkın konuşulmasından korkulduğu bir zamanda, ne hakkı konuşmaktan korkar ne de mazluma taraf olmaktan! Muhterem Alparslan Kuytul Hocaefendi’nin ifade ettiği gibi; “Cesaret ömrü kısaltmaz, korkaklık da ömrü uzatmaz.” 
Biz rıza-i ilahiye talip olduk, Allah bize teveccühü nâssı da nasip etti elhamdülillah. Başarıyı kendimizden görmedik ve rağbet edilen bir dergi olma arzusuyla doğrularımızdan ödün vermedik. 
Meselelere Kur’an ve Sünnet penceresinden bakan, tarafsız, adil, cesur yayıncılık anlayışına sahip olan dergimiz, her ay okurumuza zengin bir kütüphane, derin araştırmalardan müşekkil bir arşiv sunmaktadır. Dergimizin girdiği her eve İslam davası girmektedir. Bu da girdiği her evde davamızın var oloduğumuz manasına gelmektedir.

Okurlarıyla buluştuğu günden beri yayın çizgisini bozmayan, ümmetin yaralarına merhem olmaya çalışan, mazlum ümmetin sesi olan dergimiz bu minvalde ilerleyecek ve “Öncü Neslin Yükselen Sesi” olmaya devam edecektir Allah’ın izniyle...

 YORUMLAR
3 Yorum

huseyin sasmaz
23-11-2016 22:18:00

Hilâfet’i yeniden kurulması dünyanın dört bir yanındaki tüm Müslümanlar üzerine farzdır. 

HUSEYİN SASMAZ
23-11-2016 17:53:00

Hilâfet’i yeniden kurulması dünyanın dört bir yanındaki tüm Müslümanlar üzerine farzdır.

HUSEYİN SASMAZ
23-11-2016 14:31:00

Hilâfet’i yeniden kurulması dünyanın dört bir yanındaki tüm Müslümanlar üzerine farzdır. 

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Sizce İslam ümmetinin en büyük sorunu nedir?


HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI