ABD, İran'a yönelik yaptırımların geri getirilmesi için yeniden BM'ye başvurdu

İran'a uygulanan silah ambargosunu yenileme çabaları geçen hafta başarısızlıkla sonuçlanan Donald Trump yönetimi, ambargonun yenilenmesi için BM'ye tekrar başvurdu.

ABD, İran'a yönelik yaptırımların geri getirilmesi için yeniden BM'ye başvurdu
21 Ağu 2020 10:06:31

BM Güvenlik Konseyi’ne ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından yapılan resmi bilgilendirmede gerekçe olarak, İran’ın nükleer anlaşmayla ilgili yükümlülüklerini belirgin biçimde yerine getirmediği, bunun sonucunda da BM yaptırımlarının yeniden uygulanması sürecinin tetiklenmiş olduğu öne sürüldü.

BM’ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi, İran'ın nükleer anlaşmanın bazı kısımlarını ihlal ettiğini rapor etmişti ancak Tahran bunun nedeni olarak ABD’nin tarafı olduğu anlaşmadan çekilerek anlaşmayı ihlal etmesini ve tek taraflı sert yaptırımlar uygulamaya başlamasını göstermişti.

ABD, Güvenlik Konseyi’nin anlaşmayı destekleyen kararı uyarınca yaptırımların geri getirilmesini talep etme hakkına sahip olduğunu savunuyor. Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ise ABD’nin 2018 yılında nükleer anlaşmadan çekildiğini bu nedenle artık anlaşmanın tarafı olmayan ABD’nin bu hakka sahip olmadığını söylüyor.

Etiketler:   ABD İRAN


0 Yorum

Yorum Yaz