ABD'de ölü sayısı 58'e yükseldi

ABD'de koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenleri sayısı 58'e yükselirken, vaka sayısı da 2 bin 700'ü geçti. Washington yönetimi, Avrupa'dan ABD'ye seyahat yasağına İngiltere ve İrlanda'yı da ekledi. Beyaz Saray da koronavirüse karşı düzenli olarak 'ateş ölçümü' gibi tedbirleri devreye soktu.

ABD'de ölü sayısı 58'e yükseldi
15 Mar 2020 09:21:04

ABD’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısı 2 bin 700'ü geçti. Ülkedeki koronavirüs salgınına ilişkin verileri takip eden Johns Hopkins Üniversitesi'nin açıkladığı güncel rakamlara göre, cumartesi sabah saatlerinde 49 olarak bildirilen ölü sayısı aynı gün akşam saatlerinde 58 olarak güncellendi.

Gündüz saatlerinde koronavirüs kaynaklı ilk ölümü açıklayan New York eyaletinin ardından, başkent Washington DC ile komşu olan Virginia eyaletinde ve Louisiana eyaletinde de koronavirüs kaynaklı ilk ölümlerin gerçekleştiği kaydedildi.

İNGİLTERE VE İRLANDA'DA YASAK LİSTESİNDE

Bu arada ABD yönetimi, Avrupa'dan ABD'ye gelen tüm seyahatleri askıya aldığı yasak listesine İngiltere ve İrlanda'yı da eklediğini belirtti.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Schengen bölgesi ülkelerinin tamamını kapsayan yasak listesine İngiltere'deki vaka ve ölümlerin artması sebebiyle bu ülkeyi ve İrlanda'yı da eklediklerini açıkladı. 

MİKE PENCE DE DAHİL

Diğer yandan Beyaz Saray'daki tüm görevlilerin ve medya mensuplarının düzenli olarak virüse karşı ön tedbir kapsamında 'ateşlerinin ölçülmesine' başlandığı açıklandı.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, söz konusu ateş ölçüm uygulamasının Mike Pence dahil herkesi kapsadığı ve ateşi 100F (37.8C) üzerinde olan kişilerin şüpheli kabul edileceği bilgisi yer aldı.

16 EYALETTE OKULLAR KAPANDI

ABD’de koronavirüsle mücadele kapsamında şu ana kadar 16 eyalette ilk ve orta dereceli okulların kapandığı belirtildi.

Söz konusu okulların kapanması, bu okullarda 'yemek desteği programı'ndan faydalanan dar gelirli ailelerin çocuklarının kahvaltı ve öğle yemeklerine erişmesini ciddi şekilde zorlaştırdı.

YEMEK SIKINTISI KRİZİ DÖNÜŞÜYOR

New York ve Los Angeles gibi yerleşimin yoğun olduğu bölgelerde ücretsiz ya da indirimli yemek desteği alan yüz binlerce çocuğun okulların kapanmasıyla zor durumda kaldığı, bu çocukların evlerine yemeklerin nasıl ulaştırılacağı konusundaki tartışmalar ulusal medyaya yansıdı yansıdı.

Yerel yetkililer, acele ile alınan okul kapatma kararları neticesinde yemek desteğinin söz konusu dar gelirli ailelere nasıl ulaştırılacağı konusunda hazırlıksız yakalandıklarını ifade ediyor.

Etiketler:  


0 Yorum

Yorum Yaz