AK Parti ve MHP'nin hazırladığı infaz düzenlemesi TBMM'ye sunuldu

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Cinsel suçlar, uyuşturucu suçları, kadına şiddet ve kasten adam öldürme suçları kapsam dışı tutuldu. Düzenleme ile birlikte 90 bin kişi cezaevinden çıkacak.

AK Parti ve MHP'nin hazırladığı infaz düzenlemesi TBMM'ye sunuldu
31 Mar 2020 16:45:13

AK Parti ve MHP gruplarının ortak hazırladığı merakla beklenen infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. 

Düzenlemenin detaylarına ilişkin AK Parti ve MHP grubu ortak açıklamada bulundu.  AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, infaz düzenlemesi ile ilgili, "Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır" dedi.

Ayrıca Özkan'ın açıklamasından en öne çıkan açıklama ise, "Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir" şeklinde oldu.

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'ın açıklamaları şöyle:

-70 maddeden oluşan teklifimizi tamamladık. İnfaz yasasında kadına şiddet, istismar , terör ve istismar dışarıda bırakılmıştır. Teklifte yapılan değişikliklerle ilgili görüşlerimizi paylaşacağız.

-Ceza infaz düzenlemesi ile süreler yeniden belirlenmektedir. Kasten adam öldürme, uyuşturucu, terör, kadına karşı suçlar dışındaki suçlar 1/2 ceza sistemi üzerinden düzenlenmiştir.

-Bazı suçlarda kamu düzenine verilen zarar göze alınarak cezaların artırılması öngörülüyor.

-Toplumda büyük zarar oluşturan efeciliğin cezası artırılacak. 1 Temmuz 2016 öncesi işlenmiş denetimli serbestlik suçlarında süreyi 3 yıla çıkarıyoruz.

-Amaçlı suç örgütü kuranların cezalarının tavan ve tabanını 2 yıl artırıyoruz.

-Kadınlar, yaşlılar ve anneler lehine de düzenlemeler yaptık. 0-6 yaş altında çocuğu bulunan ve kendine bakamayacak hastalığı bulunanlar için konutta infazı getiriyoruz.

- Hakim teminatına bağlana iyi hal indirimi itiraz müessesine de açılıyor.

-Toplum vicdanını yaralayan cinsel suçlar, uyuşturucu madde suçları, kasten adam öldürme, kadına karşı şiddet ve terör suçları, kapsamın dışına çıkarılmıştır.

-Terör suçları, cinsel suçlar, uyuşturucu madde ticaret suçu, kasten adam öldürme suçu, kadına karşı şiddet suçu hariç olmak üzere, diğer suçlar bakımından kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir.

SORU-CEVAP KISMI

Kaç kişi yararlanacak?

45 bin kişi yararlanacak. Pandemi ile birlikte eve geçecek olanlar ile birlikte bu sayı 90 bine ulaşıyor.

Ne zaman görüşülecek?

Perşembe günü Adalet Komisyonu toplanır. Gelecek hafta başında da bir aksilik olmazsa Genel Kurul'da görüşeceğiz. Diğer partilerin görüşlerini önemsiyoruz.

Açık cezaevindeki izin durumu nasıl olacak?

Kovid-19 kapsamında yapılan izin düzenlemesi var. Açık cezaevinde var olan izin müessesinin kapsamını genişletiyoruz. Açık cezaevinde kalanlar 2 ay izinli sayılacak. Kapalıda olup da açık cezaevine gelenler de bunlardan yararlanacak. İzin hakları şu anda da yasal olarak var. Denetimli serbestlik ve şartlı tahliye sürelerinde bir hukuka aykırı davranışta bulunurlarsa cezalarını yatmak için geri geleceklerdir. Sıkı şekilde takip edilecekler.

İstisna olan suçlar tüm düzenlemelerde kapsam dışında olacaklar.0 Yorum

Yorum Yaz