Almanya: Türkiye’ye silah ambargosunun kapsamı genişletilebilir

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Kuzey Suriye’deki harekat nedeniyle Türkiye’ye getirilen silah satışının durdurulması kararının, önceden onay verilen ihracatları da kapsayabileceğini söyledi.

Almanya: Türkiye’ye silah ambargosunun kapsamı genişletilebilir
07 Kas 2019 19:39:46

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın muhalefetin sorularını Federal Meclis’teki genel kurul oturumunda yanıtladı. Türkiye ile ilgili soruların yöneltildiği esnada tartışmalar da yaşandı.

Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye harekatını, “uluslararası hukuku ihlal eden işgal” olarak nitelendiren Maas, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldiği Ankara ziyareti sırasında Türkiye hükümetine “Suriye’den askeri olarak çekilin” mesajını verdiklerini söyledi.

Muhalefetin, AB’nin Türkiye’ye neden resmi bir silah ambargosu kararı almadığı yönündeki sorularını da yanıtlayan Maas, “Türkiye NATO partneri, usul ile ilgili pek çok soru gündeme geldi, bizim için önemli olan hızlı bir karar alınmasını sağlamaktı ve bu karar sağlandı. Bizim açımızdan silah tedarikinin durdurulması kararı, yeni silah ihracat onayları için olduğu kadar ihracat onayı verilmiş olanlar için de geçerli” dedi.

Geçen haftalarda Almanya’nın Türkiye’ye silah satışını sınırlandırma kararını, “Türkiye’nin yeni silah alım taleplerine ihracat onayı verilmeyecek” sözleriyle açıklayan Maas’ın bugün farklı ifadeler kullanması ise dikkat çekti. Muhalefet parti milletvekilleri, Maas’a, “Bu durumda onayı verilmiş olanlar da mı engellenecek?” sorusunu yöneltti.

Maas, bu soruyu şu sözlerle yanıtladı: “İhracat onayı verilmiş olanların da durdurulması için, verilmiş onaylarla ilgili inceleme yapılacak. Bunu mümkün kılan hukuki imkanlar var ve hükümet olarak bunun yapılması gerektiği konusunda mutabıkız” dedi.


Etiketler:  


0 Yorum

Yorum Yaz