Alparslan Hoca Yavuz Oğhan'ın Programında Merak Edilenleri Cevapladı

22 ay tutuklu kaldıktan sonra geçen hafta tahliye edilen Alparslan Kuytul Hoca, katıldığı canlı programda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Alparslan Hoca Yavuz Oğhan'ın Programında Merak Edilenleri Cevapladı
10 Ara 2019 20:45:33

Alparslan Kuytul Hoca, tutukluluğunun ardından telefon görüşmesi ile katıldığı Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’ın sorularını cevapladı.

2014 yılından beri düzenlediği konferans ve programların engellenmeye çalışıldığını belirten Alparslan Hoca, “Ben İslam’ı ve tevhidi anlatıyorum. Allah’tan başka ilah yoktur diyorum, kula kulluk yapmayın diyorum. Bizden değil ama tevhidin bu yorumundan rahatsız oldular” ifadelerini kullandı.

Mazlumları savunduğu için iki yıla yakın bir süre boyunca cezaevinde tutulan Alparslan Kuytul, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından “Müslümanlara hayırlı olsun” dediği sorusuna yönelik olarak şunları söyledi:

"Hayır askeri yada sivil darbe hepsine karşıyım. Benim orada kastettiğim şuydu. Ben orada tefsir dersi yapıyordum. Bana sorular kısmında getirdiler. Böyle bir darbe olmuş hocam dediler. Benim önce söylediğim sözler: Hükümeti bu zamana kadar birçok kez eleştirmiş olsak da biz darbelere karşıyız.

Hükümetin yanlışları olsa bile, hükümetin böyle bir şeklide devrilmesi kabul edilemez manasında gibi cümleler söyledim tam hatırlamıyorum. Ondan sonra bir söz var, Allah isterse şerden de hayır yaratır manasında söyledim. Bu darbe kabul edilemez yanlıştır ama olmuşsa Allah yine de bu darbeden Müslümanlara bir zarar gelmesine izin vermesin . Bu darbeden bir hayır yaratsın. Yani şerden Allah isterse hayır yaratır. Benim sözüme benzer bir sözü Cumhurbaşkanının kendisi de söyledi. Şimdi Cumhurbaşkanı bu sözüyle darbeyi mi destekledi?

Daha sonra Oğhan'ın siz darbeyi desteklemediniz mi Alparslan bey? sorusu üzerine Alparslan Hoca "Hayır ben asla hiçbir darbeyi, ne 12 Eylül'ü, ne 28 Şubat'ı, ne Mısır'da yapılan darbeyi desteklemedim. Biz bütün yapılan darbelere karşıyız.

Neden? Çünkü İslam’a göre bir insana hak verildiği zaman ona oy verilmiş. Toplum onu o makama getirmiş. Bu insana bir yetki verilmiş. Darbe ise, yetkinin gasp edilmesidir. Tıpkı bir insanın malını elinden zorla almak gibi bir şey. Halk ona oy veriyor ve siz ona silah zoru ile hem de halkın verdiği silahlar ile halkın seçtiği bir cumhurbaşkanına veya onu seven insanlara doğrultmak kabul edilemez.

Öncelikle ben İslami açıdan bakıyorum. İslam’a göre bir adamın malını nasıl gasp etmek haramsa onu gasp etmek de aynı şeydir. Hiçbir Müslümanın bunu kabul etmesi doğru olamaz. Eğer kabul ediyorsa İslamı hiç bilmiyor demektir." Şeklinde cevap verdi.

İşte programın tamamı;Etiketler:   Alparslan Kuytul


0 Yorum

Yorum Yaz