Alparslan Kuytul Hoca Kasım Süleymani'nin Öldürülmesini Nasıl Yorumladı?

Tefsir dersi sonrası kendisine yöneltilen soru üzerine İranlı general Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesi hakkında açıklamalarda bulunan ve ABD'nin bir kıvılcım çaktığını, olayın daha da büyüyebileceğini belirten Alparslan Hoca, "zamanında 1. Dünya savaşı da bir kıvılcımın çakılmasıyla başlamıştı" dedi.

Alparslan Kuytul Hoca Kasım Süleymani'nin Öldürülmesini Nasıl Yorumladı?
04 Oca 2020 16:23:10

22 aylık tutukluluk sonrası ilk tefsir dersini dün akşam gerçekleştiren Alparslan Kuytul Hoca dersin ardından kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

BU SİYASİ BİR SUİKASTTIR

Dortmund’tan gelen “ABD’nin İran generalini öldürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna cevap veren ve Süleymani'nin öldürülmesinin siyasi bir olay olduğunu belirten Alparslan Hoca, "Bu tarz önemli isimlerin öldürülmesinin siyasi bir amacı vardır. Meseleye “O şunları öldürdü” şeklinde bakmak basit bir yaklaşım olacaktır. Ortada hedeflenen daha büyük bir şey vardır. “Bunun arkasında ne var, ABD bunu neden yaptı?” şeklinde bakmak lazım. Biri bize zulmetse, başkası da bize zulmettiği için değil kendi çıkarları için bize zulmedene zulmetse bundan razı olmayız” dedi.

Devletlerin güce sahip olduğunu, mafya gibi hareket etmelerinin doğru olmayacağını belirten Alparslan Hoca, “devlet olan mahkemeye çeker, bu şekilde mafya gibi öldürmez. ABD’nin bu yaptığı yargısız infazdır aslında” dedi.

“ABD gibi güçlü bir ülkenin yaptığı bu tarz suikatleri, onu örnek alan diğer ülkeler de yaparsa dünyada eşkıyalık olmaz mı?” diyen Alparslan Hoca, “o zaman devlet ve eşkıya arasındaki fark kalır mı? meseleye bu yönden bakarak ABD’nin bu yaptığını kınamak ve bu tarz suikastlerin yayılmamasını sağlamak lazım” ifadelerini kullandı.

SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN ARKASINDA NE VAR?

Bu olayın İran’ı kızdırmak için yapıldığını ve zaten İran’ın da intikam alacağını açıkladığını söyleyen Alparslan Hoca, “önemli isimler keyfi olarak veya intikam almak için öldürülmez, mutlaka arkasında bir plan hazırlanmıştır, bu tarz insanların öldürülmesi büyük bir proje içindir. ABD, İran ile gerçekten savaş mı istiyor, bunu anlamak için erken ama ABD büyük çaplı olmasa da İranla savaşmak istiyor ve nükleer gücüne ve teknolojisine zarar vermek istiyor olabilir. Vekalet savaşlarıyla bir yere varamadığını görünce Irak’a direk müdahale ettiği gibi İran’a da müdahale etmek istiyor olabilir. ABD bu ölümü bizzat üstlendi, İran’ı tahrik etmek ve bu bölgede savaş çıkartmak istiyor olabilirler." dedi.

BELKİ DE HEDEF İRAN DEĞİL TÜRKİYEDİR

Bu Türkiyeyi olumsuz etkileyecektir. Belki de hedef İran değil Türkiyedir. Kısmen de olsa Türkiye Rusya ve İranla arayı düzeltmiş vaziyette, ABD’ye karşı müttefik olmuş durumdalar. Bu ittifakı bozmak için de olabilir. Meseleye bu şekilde bakmayarak “ama o da başkalarını öldürdü” demenin basit bir bakış olduğunu söyleyen Alparslan Hoca, Esed’i desteklemenin her türlü yanlış olduğunu ve bunu asla doğru kabul etmediklerini de belirtti.

BU YAKLAŞIM DOĞRU DEĞİL

Bazı Müslümanların " ama Süleymani, Suriye'de birçok kişiyi öldürdü" şeklindeki yaklaşımlarını değerlendiren Alparslan Hoca, Süleymani’nin hangi muhaliflerle savaştığını kimleri öldürdüğünü tam olarak bilemediğini belirterek olaya Süleymani'nin özel suç ve günahları açısından bakmanın doğru olmayacağını, ABD’nin Süleymani’yi Suriye’de muhalifleri öldürmesi sebebiyle öldürmediğini ifade etti.
0 Yorum

Yorum Yaz