BAE, Arap dünyasındaki ilk nükleer enerji santralini devreye aldı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakanı ve Dubai Emiri Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, Arap dünyasının Baraka adlı ilk nükleer enerji santralinin devreye alındığını duyurdu.

BAE, Arap dünyasındaki ilk nükleer enerji santralini devreye aldı
01 Ağu 2020 15:56:39

Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, Arap dünyasının Baraka adlı ilk nükleer enerji santralinin devreye alındığını açıkladı.

Twitter hesabından konuya ilişkin bir açıklama yapan el Maktum, “Bugün BAE'nin Arap dünyasındaki ilk barışçıl nükleer reaktörünün Abu Dabi'deki Baraka istasyonunda başarıyla devreye alındığını alenen duyuruyoruz. Uzmanlar nükleer yakıtı yüklemeyi, kapsamlı testleri yapmayı ve devreye alma işlemini başarıyla tamamladı” ifadelerini paylaştı.

BAE’nin ‘devletin elektrik ihtiyacının dörtte birini güvenli, güvenilir ve ekolojik bakımdan temiz bir yöntemle sağlayacak olan dört nükleer santral işleteceğini’ belirten Şeyh el Maktum, nükleer santrallerin ve BAE’nin yürüttüğü uzay araştırmalarının, ‘Arapların bilimdeki yollarını yeniden yakalama ve diğer büyük uluslarla rekabet etme yeteneğine sahip olduklarına dair dünyaya bir mesaj olduğunu’ vurguladı.

BAE’de ve Arap Yarımadası’nda ilk nükleer santral olan Baraka Nükleer Enerji Santrali, toplam 5 bin 600 megavat kapasiteli dört nükleer reaktörden oluşuyor, santralin ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini sağlaması hedefleniyor.0 Yorum

Yorum Yaz