Bakan Akar: F-35 olmazsa başka arayışlara gireriz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, F-35'ler verilmemesi durumunda başka arayışlara girmek zorunda kalacaklarını vurguladı.

Bakan Akar: F-35 olmazsa başka arayışlara gireriz
23 Kas 2019 10:50:22

Katıldığı bir televizyon kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar "Herhangi bir şekilde F-35 alınamazsa, başka arayışlara girmek zorunda kalacağımızın herkes tarafından bilinmesi lazım." dedi.

"S-400'ler, Türk savunma sistemine mi entegre edilecek yoksa 'stand alone system (bağımsız sistemler)' şeklinde mi kullanılacak?" sorusunu Bakan Akar, şu şekilde yanıtladı: "Başından beri bunu söylüyoruz. Elbette bu 'stand alone' şeklinde olacak. Herhangi bir şekilde bunu NATO sistemleriyle entegre etmeyeceğiz. Bağımsız olarak çalışacak."

Türkiye ile ABD arasındaki F-35 projesi konusuna ilişkin değerlendirilmesinin sorulması üzerine Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington ziyaretinde ABD Devlet Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşmede F-35 konusunun gündeme geldiğini hatırlattı.

Bakan Akar, "Zamanında S-400'ün yerine Patriot almak istedik başlangıçta ama bu mümkün olmadı. Mümkün olmayınca S-400'ü aldık. Herhangi bir şekilde F-35 de alınamazsa, bu bizim silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacı. F-35'ler ülkemizin savunması ve güvenliği için önemli bir araç, silah. Bunu almak mümkün olmadığı taktirde tabii ki doğal olarak bizim de başka arayışlara girmek zorunda kalacağımızın herkes tarafından bilinmesi lazım."

Etiketler:   F-35 bakan akar


0 Yorum

Yorum Yaz