Bekçiler zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Bekçiler, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

Bekçiler zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak
10 Haz 2020 08:51:20

TBMM Genel Kurulunda, Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi’nin 2 maddesi daha kabul edildi. Kabul edilen maddelere göre, çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

Teklifin kabul edilen maddelerine göre, çarşı ve mahalle bekçileri, suç işlenirken veya işlendikten sonra, henüz izleri meydandayken; şüphelileri yakalamak, yakaladıkları şüphelilerin kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini engelleyici tedbirleri almak, suç delillerinin kaybolmaması veya bozulmaması için gerekli muhafaza tedbirlerini almak, varsa olayın tanıklarının kimlik ve adres bilgilerini tespit ederek genel kolluk birimlerine bildirmekle görevli ve yetkili olacak.

Bekçiler, haklarında tutuklama veya yakalama kararı çıkarılmış kişileri gördükleri takdirde yakalayacak ve bağlı bulunduğu genel kolluk kuvvetlerine teslim edecek.

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak. Maddelerin kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş birleşime ara verdi.

Etiketler:   bekçi


0 Yorum

Yorum Yaz