Bilim Kurulu Üyesi Kara: Çin'den gelen koronavirüs testlerinin yanılma payı yüksek

Koronovirüs vakalarını saklayarak dünyayı eteşe atan Çin'in test oyunu da deşifre oldu. İspanya'dan sonra Türkiye'de Çin'in testlerinin çakma olduğunu duyurdu. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, test kitlerinin büyük oranda doğru sonucu vermediği için kullanılmadığını belirterek "İspanya'nın en büyük hatası bu oldu, test etmeden kullanıma soktular. İspanya Sağlık Bakanı da çıktı, halktan özür diledi" dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Kara: Çin'den gelen koronavirüs testlerinin yanılma payı yüksek
27 Mar 2020 15:21:41

Dünyadaki neredeyse bütün ülkelere yayılan koronavirüs salgını için Türkiye'de de üst düzey önlemler alınmaya devam ediliyor. Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Çin'den getirilen koronavirüs test kitlerinin yanılma payının yüksek olduğu gerekçesiyle kullanıma sokulmadığını söyledi.

"ÇİN'DEN GELEN TESTLERİN YANILMA PAYI YÜKSEK"

Ateş Kara, Çin'den gelen testlerle ilgili ise çarpıcı bir bilgi paylaştı. Çin'den gelen testlerin yanılma payının yüksek olduğunu belirten Kara, "Çin'den alınan hızlı testi aldık, testi denedik. Yanılma payı yüksek diye kullanıma sokmadık. İspanya'nın en büyük hatası bu oldu, test etmeden kullanıma soktular. İspanya sağlık bakanı da çıktı, özür diledi" şeklinde konuştu.

YERLİ TANI KİTLERİ KULLANILIYOR

Çin'de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs tüm dünya için tehdit oluşturmaya devam ederken, Tük Bilim insanları yerli tanı kiti çalışmalarına başladı. Ankara'da faaliyet gösteren bir biyoteknoloji firması da COVID-19'un teşhisine yönelik bir tanı kiti geliştirdi. Üretimi 3 aşamadan oluşan kit, hastanın durumuna göre 10 ile 20 dakika arasında sonuç verirken, yurt dışından da talep görüyor.

VİRÜSÜN DÜŞMANI GÜNEŞ VE DETERJAN

Canlı yayında korona virüsü ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kara, virüsün düşmanını da açıkladı. Prof. Dr. Kara, virüsün düşmanlarının güneş ve deterjan olduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: "Biz karşımızdaki düşmanı tanıdık mı? Belli bir noktaya kadar tanıdık. Nedir bu düşman? Özelliği şu ki güneşten çok etkileniyor. Herhangi bir detarjandan çabuk etkileniyor ve anında parçalanıyor. O nedenle de normal kullandığımız sabun ve deterjan hemen ortadan kaldırıyor" dedi.


 

Etiketler:  


0 Yorum

Yorum Yaz