BM: Covid-19'un Gazze'de Sonuçları Korkutucu Olabilir

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Filistin Koordinatörü McGoldrick, Gazze'de muhtemel bir salgın olması halinde, uzun süredir abluka altında olması ve yoğun nüfus nedeniyle korkutucu sonuçları olabileceğini söyledi.

BM: Covid-19'un Gazze'de Sonuçları Korkutucu Olabilir
22 Mar 2020 18:21:06

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Filistin Koordinatörü Jamie McGoldrick, siyonist İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin "korkutucu sonuçları olabilir" uyarısında bulundu.

McGoldrick, BM'in internet sitesinden yayımlanan açıklamasında, Gazze'de muhtemel bir Covid-19 salgını konusunda, "uzun süredir abluka altında olması, bölgedeki yoğun nüfus ve kısıtlı sağlık imkanları nedeniyle korkutucu sonuçları olabilir" dedi.

Gazze hakkında endişeli olduklarını belirten McGoldrick, olası bir salgın durumunda kuluçka benzeri yoğun nüfusun bölgeye sıkışacağını belirterek, virüsün yayılmasına uygun bir zemin oluşacağına dikkati çekti.

McGoldrick, Gazze'deki sağlık sisteminin mali kaynak ve ekipman açısından yetersiz ve zayıf olduğunun da altını çizerek, sağlık sisteminin iyileştirilmesine ilişkin Filistin yönetimi ve Dünya Sağlık Örgütü ile temasta olduklarını aktardı.

Gazze'nin acil yardım ihtiyacı için 7 milyon dolar bütçeli bir proje üzerinde çalıştıklarını belirten McGoldrick,şunları söyledi: "Tıbbi ekipman ve yardım malzemesi sağlanması için kaynak arayışındayız. Önümüzdeki 6 gün içinde bu kaynağa ihtiyacımız var. Eğer vaka sayısı artarsa bu durum değişebilir."

Öte yandan Filistin Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Eburriş, bugün düzenlediği basın toplantısında, 19 Mart'ta Pakistan'dan dönen iki kişiye Kovid-19 teşhisi konulduğunu duyurdu.

Söz konusu iki vakanın Refah Sınır Kapısı'ndan ilk girişlerinden itibaren karantina altında tutulduğunu belirten Eburriş, hastaların kente giriş yapmadığını söyledi.

Eburriş, Gazze'de daha önce vakaya rastlanmadığını, ilk kez Covid-19 vakası tespit edildiğini belirtti.
0 Yorum

Yorum Yaz