Çinli Müslümanlar cami yıkım kararını protesto etti

Çinli Müslümanlar, yeni inşa edilen bir camiyi yıkmaya çalışan yerel hükümet aleyhine gösteri düzenledi.

Çinli Müslümanlar cami yıkım kararını protesto etti
10 Ağu 2018 05:08

South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Ningşia Hui Özerk  Bölgesi'nin Veycou kasabasında ülkenin Müslüman grupları arasında çoğunluğu  oluşturan Hui Müslümanlarından yüzlercesi yerel hükümeti protesto etti.

Veycou yerel hükümetinin, Çin Kültür Devrimi sırasında yıkılan, Çin  mimarisinden izler taşıyan 600 yıllık bir caminin yerine inşa edilen ve yapımı  geçen yıl tamamlanan Veycou Ulu Camisi’nin gerekli yapı planı ve inşaat iznini  taşımadığı gerekçesiyle bu ay başında yıkılacağına ilişkin bildiri yayımladığı  belirtildi.

Weicou Ulu Camisi İdare Komitesinin yerel hükümetin bildirisine  uymazsa yıkımın kanuna göre zorla gerçekleştirileceği vurgulanan bildiride,  komiteye tanınan sürenin dün sona ermesi sonrası yerel hükümetin harekete geçtiği  kaydedildi.

Buna karışılık yıkımını durdurmak isteyen yüzlerce Hui Müslümanının  cami avlusu ve etrafında bir araya gelerek yıkımı protesto ettiği aktarıldı.

Protestoya ilişkin medyada yer alan fotoğraflarda, beyaz renkte inşa  edilen caminin iki katlı, 4 minareli, 9 kubbeli olduğu görülüyor. Cami etrafında  yer alan polis araçları dikkati çekiyor.

Eylemin Ningşia'da bugüne kadar yapılan en büyük gösteri olduğu  kaydedilirken, Veycou yerel hükümetiyle dini liderler arasında yapılan  görüşmelerde caminin yıkılmaması ancak 8 kubbesinin kaldırılması konusunda  anlaşıldığı vurgulandı.

Veycou yerel hükümetinin bu hareketi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in  ülkedeki dinleri Çin kültürüyle uyumlu hale getirmesi çağrısına bir cevap olarak  yorumlanıyor.

Çin'deki 56 etnik gruptan 10'u Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar) ile  Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik  azınlıkları, yoğun olarak ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk  Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunuyor. Ayrıca bazı eyaletlerde Müslümanlara  ait küçük otonom idareler de yer alıyor.0 Yorum

Yorum Yaz