Elektrik ve doğal gaz zammının nedenini Bakan Dönmez böyle açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir televizyon programında kendisine gelen doğal gaz ve elektriğe neden zam yapıldığına ilişkin soruyu yanıtladı.

Elektrik ve doğal gaz zammının nedenini Bakan Dönmez böyle açıkladı
13 Tem 2021 20:28:14

Habertürk'te Kübra Par'ın moderatörlüğünü yaptığı Açık ve Net programına konuk olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, herkesin merak ettiği doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların nedenini açıkladı.

"ENERJİDE DIŞA BAĞIMLIYIZ"

Artan fiyatlara "Enerjide dışa bağımlıyız" ifadeleriyle yanıt veren Bakan Dönmez, "Kendiniz üretmediğiniz sürece dış piyasalardaki fiyatlara maruz kalıyorsunuz, bu yüzden zam geliyor. Bir de tabii kurdaki değişiklikleri de üzerine koyduğunuzda yansıması bu şekilde oluyor. Türk ekonomisiyle ilgisi yok. Zam yapılacak tarihler mevzuata göre planlanıyor." ifadelerini kullandı.

 KURAK OLDUĞUNDAN DOLAYI ELEKTRİK FİYATLARI ARTTI

Elektrik zammıyla ilgili açıklamalarını sürdüren Bakan Dönmez, "İçinde bulunduğumuz sezon çok kurak geçiyor. Kuraklıkla ne ilgisi var diyeceksiniz, barajlarda su miktarı azalınca hidrolik elektrik seviyemiz düşüyor. Hidrolikten elde ettiğimiz elektrik miktarı düşünce, bu açığı mecburen termik santrallerle kapatıyorsunuz. Termik santraller de doğal gaz gibi ithal." ifadelerini kullandı.0 Yorum

Yorum Yaz