Fransa'da camilerde ibadete izin çıktı

Fransa'da koronavirüs (corona virüs) tedbirlerini gevşetilmesi kapsamında ibadethanelerin yeniden toplu ibadete açılmasına izin verildi. Bu karara göre yarın camilerde Ramazan Bayramı namazı kılınabilecek.

Fransa'da camilerde ibadete izin çıktı
23 Mayıs 2020 10:08:50

Fransa'da koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerini gevşetilmesi kapsamında ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılmasına izin verildi. 

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Danıştay'ın ibadethanelerde toplanma yasağının kaldırılmasına hükmettiği hatırlatıldı. 

Ülkedeki ibadethanelerin tekrar toplu ibadete açılamasına izin verildiği duyurulan açıklamada, bu kararın gelecek saatlerde yayımlanacak kararnameyle yürürlüğe gireceği kaydedildi.

KURALLARA UYMAYANLAR KAPATILACAK

Açıklamada, ibadethanelerde sosyal mesafeye ve hijyen kurallarına dikkat edilmesi gerektiği, maske takmanın ve girişte ellerin dezenfektan jel ile temizlemesinin zorunlu olduğu belirtildi. Açıklamada, bu kurallara uymayan ibadethanelerin valiliklerin kararıyla kapatılabileceği aktarıldı. 

Bu karara göre yarın camilerde Ramazan Bayramı namazı kılınabilecek. 

Fransa'daki Müslümanların çatı kuruluşu Fransa İslam Konseyi'nden (CFCM) yapılan açıklamada, Kovid-19'un yayılmasını önlemek için Müslümanlardan namazı evlerinde kılmalarını istendi.

NE OLMUŞTU?

Danıştay, 18 Mayıs'ta hükümetin salgın nedeniyle ibadethanelerde toplanma yasağının, ibadet özgürlüğünü 'ciddi ve yasa dışı şekilde ihlal ettiği' gerekçesiyle kaldırılması gerektiğine hükmetmişti.

Etiketler:   Cami Fransa


0 Yorum

Yorum Yaz