Hindistanda Cami Gaspına Tepki Gösterenler Gözaltına Alınıyor

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde polis, Hindu devleti tarafından gasp edilen Babri Camisi hakkında eleştirel paylaşım yapan 77 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Hindistanda Cami Gaspına Tepki Gösterenler Gözaltına Alınıyor
11 Kas 2019 12:45:56

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde, Müslümanlar ve Hindular arasındaki Babri Camisi arazisiyle ilgili davada, Hindular lehine karar verilmesinin ardından sosyal medyada "tahrik edici" ifadeler kullanarak eyaletteki toplumsal birliğe zarar verdiği iddiasıyla gözaltına alınanların sayısı 77'ye yükseldi. 


Hint yerel basınındaki haberlere göre, emniyet güçleri, ülkenin en kalabalık ve Müslümanların en fazla bulunduğu Uttar Pradeş eyaletinde, çok sayıda sosyal medya kullanıcısının Babri Camisi arazisinin Hindulara verilmesinden sonra Hindu Devletine göre "uygunsuz içerik" paylaştığını belirtti.


Eyalet polisi, hafta sonu 8 bin 275 sosyal medya paylaşımı hakkında işlem yapıldığını, tahrik edici dil kullanarak toplumsal ahengi bozan toplam 77 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.


Hafta sonu, gözaltı sayısı 37 kişi olarak duyurulmuştu. 


Eyaletin başkenti Lucknow'da yetkili polis müfettişi Kalanidi Nathani, Twitter'daki paylaşımında, Hindistan vatandaşlarına sosyal medyayı kötüye kullanmama çağrısı yapmıştı.


Polis yetkilileri, Babri Camisi kararıyla ilgili olarak Twitter, Facebook, Youtube ve WhatsApp'ta uygunsuz içerik paylaşan ve tahrik edici dil kullanan kişilere tolerans gösterilmeyeceğini bildirmişti.


Hindistan Devletinin uygunsuz içerik diye nitelendirdiği paylaşımlar ise bu arazinin müslümanlara ait olduğu gerçeğini ifade eden paylaşımlar.


- Yüksek Mahkemenin kararı


Hindistan Yüksek Mahkemesi, Müslümanlar ve Hindular arasında süren Babri Camisi arazisiyle ilgili davada, Hindular lehine karar vermişti.


Kararda, arazinin tapınak inşası için mütevelli heyetine verileceği, Müslümanlara da 5 dönümlük alternatif bir arazi tahsis edileceği kaydedilmişti.


- Hindular ve Müslümanlar arasında tartışma konusuydu


Tarihi Ayodhya şehrinde, geçmişte Babri Camisi'nin bulunduğu alan, uzun yıllardır Hindular ile Müslümanlar arasında tartışma konusu olmaya devam ediyordu.


Radikal Hindular, Müslümanların 16. yüzyılda Hindu Kral Rama adına yapılan tapınağı yıktıklarını ve yerine cami inşa ettiklerini öne sürüyordu.


"Babri Camisi'nin bulunduğu alanda Ram Tapınağı olduğu" iddiası, ilk kez 1853'te mahkemeye taşınmış, dönemin İngiliz sömürge hakimince reddedilmişti.


Aşırılıkçı Hindular, Aralık 1992'de, Babür İmparatorluğu döneminde inşa edilen Babri Camisi'ni yıkmıştı.


Caminin yıkılması, ülke çapında 2 bin civarında kişinin ölümüyle sonuçlanan ayaklanmalara neden olmuştu.


Hindistan'da Müslümanlar, söz konusu alana yeniden bir cami, Hindular ise tanrı kabul ettikleri Kral Rama'nın burada doğduğunu savunarak tapınak inşa edilmesini istiyordu.0 Yorum

Yorum Yaz