İran: ABD, Misilleme Yapmayalım Diye Yalvardı

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhsin Baharvend, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından suikast operasyonuyla öldürülmesinin ardından Washington’ın “ABD hedeflerine misilleme yapılmaması için yalvardığını” öne sürdü.

İran: ABD, Misilleme Yapmayalım Diye Yalvardı
14 Tem 2020 16:42:01

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı’na göre, Baharvend, “ABD, İran'ın yanıt vermemesini talep etmek için İsviçre büyükelçisi (iki ülke arasında doğrudan diplomatik ilişkiler bulunmadığı için İsviçre ABD adına Tahran’da misyon üstleniyor) aracılığıyla İran'a bir mesaj göndermişti ancak bu istek derhal reddedildi” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard’ın “ABD’nin Süleymani suikastı uluslararası hukuka aykırıdır” açıklamasını hatırlatan Baharvend, “ABD’nin yaptığı eylemin BM Özel Raportörü ve tarafsız avukat Callamard tarafından da kınanmış olması kıymetlidir ve şimdi BM’nin belgelerinden biri olan bu rapor onlarca yıl orada duracaktır” dedi.


Reuters’ın haberine göre Callamard geçen hafta paylaştığı raporda, ABD’nin Bağdat Havalimanı’nda Süleymani’nin konvoyuna düzenlediği saldırı öncesi “kendi çıkarlarına karşı devam etmekte olan ya da beklenen bir saldırı olduğuna dair yeterli kanıt sunamadığını” kaydetmişti.


Callamard, “Tümgeneral Kasım Süleymani İran’ın Suriye ve Irak’taki askeri stratejilerinden ve eylemlerinden sorumluydu. Ancak yaklaşan gerçek bir tehdidin olmadığı bir ortamda, ABD’nin hareket biçimi yasal değildi” ifadelerini kullanmıştı.


Günler sonra yaptığı açıklamayla BM Özel Raportörü’nü kınayan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise Associated Press’in haberine göre “Callamard’ın vardığı sonuçlar düzmece. Süleymani’nin ölümüyle sonuçlanan saldırı, İran İslam Cumhuriyeti’nin ve bu ülkenin ABD güçlerine ve Ortadoğu bölgesindeki çıkarlarına karşı desteklediği milis kuvvetlerin önceki aylarda artan silahlı saldırılarına tepki olarak gerçekleşti” demişti.0 Yorum

Yorum Yaz