İran Savunma Bakanlığı doğruladı: Nükleer programın önemli ismi suikasta kurban gitti

İran nükleer programının önemli ismi nitelenen Muhsin Fahrizade'nin suikasta kurban gittiğini doğrulayan Savunma Bakanlığı, bunu terör saldırısı olarak değerlendirdiklerini belirtti. Devrim Muhafızları Komutanı, İranlı bilim insanlarının öldürülmesinin intikamını alacaklarını söyledi.

İran Savunma Bakanlığı doğruladı: Nükleer programın önemli ismi suikasta kurban gitti
27 Kas 2020 18:35:25

İran Savunma Bakanlığı, İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade'nin Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısı sonucunda hayatını kaybettiğini bildirdi.

Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün öğleden sonra Tahran'ın Abserd ilçesinde silahlı teröristlerin İranlı nükleer fizikçi Fahrizade'nin bulunduğu araca saldırı düzenlediği belirtildi. 

Aynı zamanda Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı da olan Fahrizade'nin saldırı sonucu ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı ancak tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi. 

Bakanlığın açıklamasında Fahrizadeh'ye suikstın 'terör saldırısı' olarak değerlendirildiği vurgulanarak şöyle denildi:

"Bugün öğleden sonra silahlı teröristler Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı'na saldırdı. Korumaları ile teröristler çatışırken, Fahrizade ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Tüm kurtarma çabalarına rağmen hastanede vefat etti."

İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade'nin adı İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti.0 Yorum

Yorum Yaz