İran’dan S-400 açıklaması: Bizim savunmamız bize yeter

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Seyyid Abbas Musevi, yapmış olduğu açıklamada, İran olarak Rusya'dan S-400 savunma sistemi satın almak istedikleri yönündeki haberleri yalanladı.

İran’dan S-400 açıklaması: Bizim savunmamız bize yeter
10 Haz 2019 10:06

Bloomberg haber ajansı mayıs sonunda, İran'ın S-400 hava savunma sistemleri satın almak isteğini, ancak bunun Ortadoğu'da var olan gerilimi tırmandırabileceği endişesiyle Rusya tarafından reddedildiğini iddia etmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, bugün yaptığı açıklamada, "Rusya'dan S-400 talebinde bulunmadık. Şu anda bu savunma sistemine gereksinim duymuyoruz" dedi.

Avrupa'ya çağrı

Musevi, Avrupa ülkelerini, nükleer anlaşmaya yönelik verdikleri taahhütleri yerine getirmeye davet etti. Başkent Tahran'daki bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında Musevi, "Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmayla ilgili taahhütlerini yerine getirme noktasında şu ana kadar attıkları adımlar beklentilerimizi karşılamamıştır. Avrupa ülkeleri nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirmeli" dedi.

Musevi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin nükleer anlaşmanın taahhütlerinin yerine getirilmesi için Avrupa ülkelerine 60 gün süre verdiğini hatırlatarak, "Onların kalan sürede ne yapacaklarını gözlemlemek lazım"şeklinde konuştu.0 Yorum

Yorum Yaz