Kolombiya sokaklarında tansiyon yüksek: 24 ölü

Kolombiya sokakları 7 gündür savaş alanına döndü. Vergi reformu karşıtı gösterilerde can kaybı 24'e yükseldi, yaralıların sayısı 900'ü aştı. Göstericiler ile polis karşı karşıya geldi.

Kolombiya sokaklarında tansiyon yüksek: 24 ölü
06 Mayıs 2021 09:32:11

Kolombiya`da vergi reformu karşıtı kitlesel gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor.

Protestoların merkezi konumundaki başkentin tarihi Bolivar Meydanı`na yürüyen göstericiler, ellerindeki döviz ve pankartlarla müzik eşliğinde şarkılar söyleyip hükümetin ekonomi politikalarına bir kez daha tepki gösterdi.

Göstericilerden bazı grupların Ulusal Kongre Binası`na taşlarla saldırması üzerine Kolombiya toplumsal olaylara müdahale birimi ESMAD mensubu polisler, göstericilere göz yaşartıcı gaz ve su sıkarak müdahale etti.

Ülkenin en büyük ikinci kenti Medellin`de ise yürüyüşe geçen çoğunluğu öğrenci binlerce kişi, hükümetin ekonomi uygulamalarına tepki göstermesinin yanı sıra gösterilerde yaşamını yitirenler nedeniyle polisi protesto etti.

Cali`deki gösterilerde yol trafiğe kapatıldı

Cali`de binlerce kişinin bir araya geldiği şehir merkezinde, gösteriler genelde barışçıl geçerken, bazı gruplar yolu uzun süre trafiğe kapattı.

Cali Belediye Başkanı Jorge Ivan Ospina, kentte gıda ve ilaç sıkıntısı olduğunu vurgulayarak, göstericilerden kamyonların geçişine izin verilmesini istedi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada da protestoculardan oksijen, ilaç ve tıbbi malzeme taşıyan araçların dolaşımına müdahale edilmemesi talep edildi.

ABD`den kınama
Amerika İnsan Hakları Komisyonu da olaylarla ilgili bir açıklama yayımlayarak, polisin göstericilere aşırı güç kullanımını kınadı.

Kolombiya Ombudsman Ofisi ise protestoların başlangıcından bu yana ülke genelinde 89 kayıp vakası ihbarı aldıklarını açıkladı.

Duque`den diyalog çağrısı

Devlet Başkanı Ivan Duque, sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle diyaloğa hazır olduklarını söyledi.

Polis, şiddet olaylarına neden oldukları gerekçesiyle şimdiye kadar 500`den fazla kişiyi gözaltına aldı.

Ne olmuştu? Kolombiya`da 28 Nisan`da sendikalar, yerel topluluklar, öğrenci grupları ve çeşitli muhalif kesimlerin "ulusal grev" çağrısıyla başlayan vergi reformu karşıtı gösteriler başta sakin ve barışçıl geçerken, sonrasında şiddetli olaylara sahne olmuştu. Başkent Bogota başta olmak üzere Medellin, Cali, Baranquilla, Cartagena ve Valle de Cauca dahil 50`den fazla kentte sokağa çıkan binlerce kişi, hükümetin yeni reform tasarısını protesto etmişti. Otobüs, durak, banka ve alışveriş merkezlerinin zarar gördüğü ülke genelindeki birçok kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.
Etiketler:   Kolombiya


0 Yorum

Yorum Yaz