Lübnan'da hükümet karşıtları, siyasi partilere ait binaları ateşe verdi

Lübnan'da hükümet karşıtları, siyasi partilere ait binaları ateşe verdi
15 Ara 2019 23:07:54

Hükümet karşıtı protestoların devam ettiği Lübnan'ın kuzeyinde göstericiler, iki büyük siyasi partiye ait binayı ateşe verdi.

İlk saldırı, istifa eden Başbakan Saad el Hariri'nin partisine ait binaydı. Göstericiler, binanın önce camlarını kırdı ardından da ateşe verdi.

Bir diğer saldırı, Dışişleri Bakanı Cibran Basil'in başında bulunduğu Hristiyan Özgür Yurtseverler Hareketi'nin Akkar kentindeki irtibat bürosunu hedef aldı. Ayrıca Basil'in partisi bir başka kasabadaki bürolarının da yakıldığını duyurdu.

Beyrut, en yoğun çatışmalara sahne oldu

Kuzeydeki saldırılar, başkent Beyrut'ta göstericilerle güvenlik güçleri arasında çıkan çatışma sonucu onlarca kişinin yaralanmasından birkaç saat sonra meydana geldi.

Beyrut'un şehir merkezindeki Şehitler Meydanı'nda toplanan çok sayıda protestocu, yeni hükümeti kurma süreci kapsamında pazartesi günü istişarelerin başlatılacağı beklenen parlamentoya yürümek istedi.

Ancak hükümet karşıtı protesto gösterilerinin başladığı 17 Ekim'den beri bölgeyi güvenlik çemberine alan ordu ve emniyet güçleri, bariyerleri aşmaya çalışan göstericileri göz yaşartıcı gaz kullanarak engelledi.

Göstericilerden bazıların taş ve havai fişeklerle karşılık vermesi üzerine Şehitler Meydanı ile yakınındaki caddelerde gecenin geç saatlerine kadar devam eden gerginlik ve kovalamaca sonucu her iki taraftan onlarca kişi yaralandı.

Kızıl Haç ve Lübnan Sivil Savunma Birimi yetkilileri, Beyrut'ta gece boyunca yaşanan çatışmalarda 130'dan fazla kişinin yaraladığını aktardı.

Lübnan'da 17 Ekim'de ekonomik durum ve vergilere karşı başlayan protestolar, Başbakan Hariri'nin istifasına yol açmıştı.

Gösterilere 13 gün direnen Hariri, 29 Ekim'de istifasını sunmuştu.

Etiketler:   lübnan


0 Yorum

Yorum Yaz