Nijerya'da gerginlik artıyor, başkent Lagos’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Nijerya'da polis bünyesinde oluşturulan Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibine (SARS) karşı devam eden protesto gösterilerinde, sivillerin üzerine dün ateş açılmasının ardından başkent Lagos’ta bugün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Nijerya'da gerginlik artıyor, başkent Lagos’ta sokağa çıkma yasağı ilan edildi
21 Eki 2020 22:22:31

Başkentte, sivil ve üniformalı polislerin devriyeleri artırıp, ana caddelerde barikat kurduğu, bazı mahallelerde alevlerin yükseldiği ve silah seslerinin geldiği alınan son haberler arasında.

Associated Press, sokağa çıkma yasağının göstericiler tarafından kentin çeşitli yerlerinde önemli ölçüde ihlal edildiğini duyurdu.

Bu arada BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, SARS’a karşı devam eden protestolarda göstericilere yapılan saldırılara tepki gösterdi.

Guterres, yazılı açıklamasında, Lagos eyaletinin Lekki bölgesinde dün protestoculara yönelik silahlı saldırıyı kınadı. Bu tür saldırılara son verilmesi çağrısı yapan Guterres, hükümetin olayları araştırmasını ve faillerin bulunmasını istedi.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ise yaşanan şiddet olayları nedeniyle halkı sükunete çağırdı. Lagos eyaletinde dün protestoculara yapılan saldırıda can kayıpları yaşanırken 30 kişi de yaralanmıştı.0 Yorum

Yorum Yaz