Rabia Naz’la ilgili TBMM’de dikkat çeken ifade: Ölümü şüpheli

Rabia Naz Vatan başta olmak üzere şüpheli çocuk ölümlerinin araştırılması ve bu konuda alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, Giresun'un Eynesil ilçesindeki soruşturmada görev alan kamu görevlilerini, eski belediye başkanını ve ailenin yakınlarını dinledi. Olayın olduğu an görevli polis memuru, "Rabia Naz’ın ölümünün şüpheli olduğunu düşünüyorum" şeklinde ifade verdi.

Rabia Naz’la ilgili TBMM’de dikkat çeken ifade: Ölümü şüpheli
27 Kas 2019 19:55:06

Meclis Araştırma Komisyonu, 3’üncü toplantısında, Giresun’un Eynesil ilçesinde gerçekleştirdiği geziyi gözden geçirdi. Komisyon, ayrıca Rabia Naz Vatan’ın ölümü ile ilgili soruşturmada görev alan kamu görevlilerini, eski belediye başkanını ve Vatan’ın yakınlarını dinledi.

Komisyona bilgi veren polis memuru Kutlay Sevinç, Rabia Naz Vatan’ın günlüklerine rastlamadığını, bilgisayarına baktığını, akıllarına önce Mavi Balina geldiğini, ancak bir şey bulamadıklarını söyledi. Sevinç, olaydan birkaç ay sonra tayininin çıktığını, soruşturmayla ilgili eleştiriler getirdiğini ve hakkında da soruşturma açıldığını söyledi. Rabia Naz Vatan'ın ölümü ile ilgili hakkında niye soruşturma açıldığının gerekçesini bilmediğini aktaran Sevinç, üstlerinden de öğrenemediğini söyledi. Sevinç, “Bu olayda biz suçlu muyuz? Suçluysak biz niye burada duruyoruz hâlâ? Bana ‘kınama’ cezası veremezsiniz, çok hafif, güldürücü, komik, aşağılayıcı bir ceza. Ya ihraçtır, devamında da hapis cezasıdır eğer varsa benim suçum” dedi. Sevinç, evde inceleme yaparken birilerinin ‘Çanta burada’ dediğini duyduğunu; ancak Rabia Naz Vatan’ın çantasını kimin aldığını, çantaya ne olduğunu bilmediğini aktardı.

‘3 ARKADAŞA KINAMA CEZASI VERİLDİ’

Polis Başmüfettişi Davut Karakülah da ‘ihmal’ gerekçesiyle 3 arkadaşına ‘kınama’ cezası verildiğini belirterek, “Tam bilmemekle beraber dışarıdan edindiğim bilgi ‘görevi ihmal’den 2 veya 3 arkadaşa ‘kınama’ cezası verildi. İlk görev yerinde emniyet şeridi almamak veya o çantayı bulmakta gösterdikleri ihmal gibi, tam net bilmemekle beraber; ama Başkanlığımız uygun görürse resmî bir yazıyla daha önceki evveliyatını alabiliriz” dedi.

“ÖLÜMÜN ŞÜPHELİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Polis memuru Ruhi Kalkan ise “Bize trafik kazası olarak ihbar edildi; ancak olay yerindeki mevcut şeyler trafik kazası emaresi olmadığı için biz ‘Başka bir yerde olabilir, getirilebilir’ düşüncesiyle hareket ettik” bilgisini verdi. Komisyon üyelerinin, Rabia Naz’ın ölümüyle ilgili “Bu olayı önce ‘trafik kazası’, sonra ‘düşme’, sabah 6’dan sonra da ‘şüpheli ölüm’ diye söylemişsiniz doğru mu?” demesi üzerine Kalkan, “İlk önce Şaban Vatan, ‘Anten direğinin üzerine çıktı, karate hareketi yaparken, bunları yapıyordu, burada dengesini kaybetmiş düşmüş olabilir’ gibisinden anlattı. Ben kafayı taktım, defalarca olay yerine gidip geliyorum. Kan izi, başka bir şey arıyorum. Çünkü her iki yerde de kan izi bulamamak beni çıldırttı. Benim düşüncem bulunduğu yere düşmüşse, oraya düşmedi, atladı. Kendisi istemediği müddetçe düşmez. Binayı gördüyseniz, bina Ören yolundan görülen bir yer, orada öyle bir saldırıya uğrasa bağırır. Ben olsam bağırırım, atmam kendimi aşağıya. Bu yüzden Rabia Naz'ın ölümünün şüpheli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Etiketler:   rabia naz


0 Yorum

Yorum Yaz