Refah Sınır Kapısı üç gün açık kaldıktan sonra tekrar kapatıldı

Mısır yönetimi, Gazze'nin güneyindeki kara kapısı ve 1948'de işgal edilmiş bölge haricine açılan tek dış kapısı olan Rafah Sınır Kapısı'nı istisnai geçişler için üç gün açık tuttuktan sonra bugün tekrar kapattı.

Refah Sınır Kapısı üç gün açık kaldıktan sonra tekrar kapatıldı
14 Ağu 2020 20:56:23

Bu süre içinde Gazze içinden dışarıya yolculuk etmek isteyenlerin veya bölge dışında mahsur kalanların geçişlerine izin verildi. 

Gazze'deki İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Sınırlar ve Geçiş Kapıları Genel Konseyi'nin verdiği istatistiklere göre Rafah Sınır Kapısı'nın açık kaldığı üç günlük süre içinde bin 142 kişi bölgeden dışarıya çıkış yaparken, 841 kişi de Mısır tarafından Gazze'ye giriş yaptı.

Geçiş Kapıları Konseyi'nin genel müdürü Fuad Ebu Batihan'ın yaptığı yazılı açıklamaya göre, yetkili organlar bölgeden dışarıya yolculuk etmek isteyenlerin çıkışlarını dışarıda mahsur kalanların da girişlerini kolaylaştırmak için gerekli düzenlemeleri yaptılar.

Ebu Batihan, Sağlık Bakanlığı ekiplerinin Coronavirus'e karşı bir tedbir olarak gelen herkese giriş kapısında test yaptıklarını söyledi.

Ebu Batihan, bu üç günlük süre içinde Mısır yönetiminin 95 yolcuyu Gazze'ye iade ettiğini ve bunların da karantina merkezlerine gönderildiklerini ifade etti.

Etiketler:   refah kapısı


0 Yorum

Yorum Yaz