Türkiye en fazla doğal gaz rezervine sahip 32. ülke oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz'de 320 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu açıkladı. Bu rezerv de dahil edildiğinde Türkiye en fazla doğal gaz rezervine sahip 32. ülke konumuna yükseldi.

Türkiye en fazla doğal gaz rezervine sahip 32. ülke oldu
21 Ağu 2020 22:18:34

Türkiye, Zonguldak açıklarında tarihinin en büyük doğlagaz rezervini buldu. 320 milyar metreküplük rezervin ekonomik değeri hesaplanmaya çalışılırken Rusya’dan aldığımız gazın yaklaşık spot fiyatı düşünüldüğünde rezervin ekonomik büyüklüğünün 60 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlar gazın çıkarılma koşulları, ekipman kiralama veya satın alma gibi unsurlara dikkat çekerken Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) rakamlarına göre Türkiye bugünkü rezerv de dahil edildiğinde dünyada en fazla doğalgaz rezervine sahip 32. ülke.

EN FAZLA REZERV RUSYA'DA

Türkiye’nin boru hatlarına karşılık çok uzun kontratlar yaparak yüksek maliyetli doğalgaz satın aldığı Rusya dünyada en fazla doğalgaza sahip ülke Rusya’yı İran ve Katar izliyor.Türkiye bugünkü keşfini açıklamasıyla birlikte dünyada en fazla doğalgaza sahip 35 ülke arasına girdi.

Etiketler:   Doğalgaz


0 Yorum

Yorum Yaz