Türkiye'de 'yeni normal' başladı. 1 Haziran itibariyle sona eren yasaklar

Koronavirüs nedeniyle Türkiye’de yaklaşık üç aydır süren kısıtlamalar, bugün yeni normaller benimsenerek hafifletiliyor. 1 Haziran itibariyle 15 kentte uygulaması süren şehirlerarası seyahat kısıtlaması da kaldırıldı. 1 Haziran itibariyle kaldırılan yasaklara dair ayrıntılar...

Türkiye'de 'yeni normal' başladı. 1 Haziran itibariyle sona eren yasaklar
01 Haz 2020 08:56:39

1 Haziran itibariyle sona eren diğer yasaklar şöyle:


KAFE, RESTORAN, YÜZME HAVUZLARI AÇILIYOR


1 Haziran itibarıyla restoran, kafe, pastahane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahlinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak.


Bar, pavyon, meyhane, gece kulübü gibi eğlence mekanları ile nargile kafelerin yasağı ise sürecek.


İDARİ İZİN SONA ERİYOR


İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli, 1 Haziran itibarıyla normal mesailerine başlayacak.


KREŞ VE ANAOKULU AÇILIYOR


Kreşler ve gündüz bakım evleri 1 Haziran'da hizmet vermeye başlayacak.


0-18 YAŞ İÇİN KISITLAMA DEVAM


20 yaş altını kapsayan sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaşa çekildi. 0-18 yaş grubunun tamamı sadece çarşamba ve cuma günleri, 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.


65 YAŞ ÜSTÜ BELİRLİ SAATLERDE SOKAKTA


65 yaş ve üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek. Bu yaş grubundakiler pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.


MÜZE, PLAJ, KÜTÜPHANELER AÇILACAK


Plajlar, milli parklar, müze ve ören yerleri, kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran itibarıyla açılacak.


HİPODROMDA YARIŞLAR DEVAM EDECEK


Hipodromların 10 Haziran'da açılmasıyla Türkiye Jokey Kulübü at yarış oynatmaya devam edecek.


SÜRÜCÜ KURSLARI AÇILIYOR


Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri, sürücü kursları 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek. Yine aynı tarihte hayvan satış yerleri de açılacak.


SPOR TESİSLERİ VE AÇIK HAVADA OTURMA ALANI BULUNAN MEKANLAR AÇILIYOR


Spor tesisleriyle içlerindeki tesisler 00.00'a kadar hizmet verebilecek. Açık havada oturma alanları bulunan mekanlarda, saat 00.00'da sona erdirilmesi şartıyla konser düzenlenebilecek.


FUTBOL MÜSABAKALARI DEVAM EDECEK


Pandemi nedeniyle ertelenen Süper Lig, TFF 1. Lig, 2. Lig, 3. Lig ve Bölgesel Amatör Ligler’de (BAL) maçların 12-13-14 Haziran haftasında başlayacak.


65 YAŞ ÜZERİ SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?


65 yaş üstü vatandaşların seyahat izin belgesi başvuruları e-Devlet, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı Sistemi üzerinden yapılıyor. Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli oluyor ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas gerekiyor.


Düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” tek yön geçerli olacak ve seyahat izin belgesi olan 65 yaş ve üzeri vatandaşların, en az 30 gün boyunca gittikleri yerleşim yerinde kalmaları esas olacak.(65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza seyahatlerinde refakat eden kişiler 72 saat içinde geri dönebileceklerdir.)0 Yorum

Yorum Yaz