Yapay Zekada Doğal Zayıflık, Uykuya İhtiyaç Duyuyor!

ABD'li araştırmacılar uykunun yapay zekaya iyi geldiğini keşfetti.

Yapay Zekada Doğal Zayıflık, Uykuya İhtiyaç Duyuyor!
10 Haz 2020 15:25:16

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, ABD'deki Los Alamos Ulusal Laboratuvarı'ndan araştırmacılar, uykunun yapay bir benzeri uygulandığında bu sinir ağlarının da "güzel bir gece uykusuyla eşdeğer" fayda gördüğünü keşfetti.


Los Alamos'taki bilgisayar bilimcilerden Yijing Watkins, "Bir nöromorfik işlemcinin insanların ve diğer biyolojik sistemlerin çocukluktaki gelişimleri boyunca çevrelerinden öğrendiklerine benzer biçiminde eğitilmesi olasılığı bizi büyüledi" dedi.

Araştırma ekibi bu keşfi, insanların görmeyi öğrenme biçimini taklit etmesi için tasarlanan bir yapay zeka biçimi üzerinde çalışırken yaptı.

Nesneleri karşılaştırılabilecek herhangi bir öncül örnek bulunmadan, sözlük tanımlarını kullanarak sınıflandırmaya çalışan yapay zeka, uzun ve denetimsiz öğrenme süreçlerinde istikrarsız hale geliyordu.


İnsan beyninin uyku sırasında deneyimlediğine benzer bir duruma sokulduğunda yapay sinir ağının istikrarı da eski haline kavuşuyordu.

Araştırmayı detaylandıran makale 14 Haziran'da Seattle'de gerçekleşecek Bilgisayarla Görüde Kadınlar Atölyesi'nde sunulacak.

Makalenin yazarlarından ve Los Alamos'taki bilgisayar bilimcilerden Garrett Kenyon, "Öğrenebilir sistemlerin istikrarsızlaşmasını engelleme meselesi; gerçekten de yalnızca biyolojik açıdan gerçekçi, iğnecikli nöromorfik işlemciler kullanırken ya da biyolojik sistemlerin kendisini anlamaya çalışırken gündeme geliyor" dedi.

Makine öğrenmesi, derin öğrenme ve yapay zeka araştırmacılarının büyük çoğunluğu bu sorunla hiç karşılaşmıyor. Çünkü tümüyle yapay sistemlerde çalışırken sistemin tüm dinamik edinimini düzenleyecek etkiye sahip genel matematiksel işlemler yürütme lüksleri var.0 Yorum

Yorum Yaz