Yargıtay, Rahip Brunson Hakkında Kararını Açıkladı

Yargıtay, ABD-Türkiye arasında bir süre gerilime neden olan Brunson'ın cezasının onanmasını talep etti. Hakkındaki ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı tedbirleri kaldırılan Brunson, 13 Ekim 2018'de ABD'ye gitmişti.

Yargıtay, Rahip Brunson Hakkında Kararını Açıkladı
10 Mar 2020 12:29:04

SERBEST BIRAKILIP ABD'YE GİTTİ

FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıla kadar hapis cezası istenen Andrew Craig Brunson, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanmıştı. 

Mahkeme, Brunson'un eylemlerinin 'örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek' suçunu oluşturduğuna karar vermiş ve Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası vermişti.

Hakkındaki ev hapsi ve yurt dışına çıkış yasağı tedbirleri kaldırılan Brunson, karar günü 13 Ekim 2018'de ABD'ye gitmişti. 

İDDİANAMEDE 'DİNLER ARASI DİYALOG' DETAYI

Yerel mahkemenin gerekçeli kararında, Brunson'ın, FETÖ ile zaman içinde iletişim ve etkileşime geçtiği, bu örgütle ortak menfaatler bileşkesinde yardımlaşma ve dayanışma sergilediği belirtildi.

Sanığın, diplomatik olarak yaşadığı sorunları FETÖ'nün sıkça vurgu yaptığı 'dinler arası diyalog' maskesi altında firari Bekir Baz'dan destek aldığı anlatılan gerekçeli kararda, Brunson'ın 'kazan kazan' prensibiyle hareket ederek FETÖ'den yardım aldığı, iş birliği içerisinde olduğu, hiyerarşisinde bulunmadığı ancak yardım ettiği kaydedildi.

PKK İLE İLGİLİ İDDİALAR DA YER ALDI

Gerekçede, Brunson'ın görev yaptığı Diriliş Kilisesi'nde Kürt kökenli Suriye veya Türkiye vatandaşlarından oluşan ayrı bir topluluğun bulunduğu, sanığın burada YPG/PKK gibi örgütlere yardım sayılabilecek faaliyetler içerisinde bulunduğu tespitleri de yer aldı. 

Yerel mahkemenin gerekçeli kararını tamamlamasının ardından bu karara yapılan itiraz, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesince ele alınmıştı. Daire, istinaf başvurusunun reddine karar vermişti.0 Yorum

Yorum Yaz