Yemen'deki durumun acı tablosu: 7 yaşındaki Faid Samim 7 kilogram ağırlığında

Suudi Arabistan'ın Mart 2015'ten beri devam eden Yemen saldırısının sonucu hayatta kalma savaşından kurtulan 7 yaşındaki Faid Samim Sanaa'daki bir hastanede yatakta kıvrılmış halde yatıyor. Beyin felci ve yetersiz beslenme nedeniyle yeni bir hayat mücadelesi veren çocuk 7 kilogram ağırlığında.

Yemen'deki durumun acı tablosu: 7 yaşındaki Faid Samim 7 kilogram ağırlığında
04 Oca 2021 20:23:04

Yemen'de Sanaa'da bulunan Al-Sabeen Hastanesi'nde görevli yetkili doktor Rageh Muhammed, Faid Samim'in hastaneye geldiği zaman neredeyse ölmek üzere olduğunu söyledi. Beyin felci ve şiddetli yetersiz beslenmeden müzdarip olan çocuk için doktor 'Şükürler olsun ki gerekli olanı yaptık ve iyileşme göstermeye başladı' ifadesini kullandı.

Reuters'in haberinde, sadece 7 kilogramın biraz üzerinde ağırlığı olan Faid Samim'in kırılgan gövdesinin, hastanedeki bir battaniyenin neredeyse dörtte birini kaplayacak ölçüde olduğu belirtildi.

Yetersiz beslenme vakaları artıyor


Ailesi kontrol noktalarından ve hasar görmüş yollardan geçerek Sanaa'nın 170 km kuzeyindeki Al-Jawf'tan hastaneye çocuklarını getirmeyi başardı. Faid'in ilaçlarını veya tedavisini karşılayamayan ailenin, tedavi için bağışlara güvendiği belirtildi.

Doktor Muhammed, ülkede yetersiz beslenme vakalarının arttığını ve yoksul ebeveynlerin çocuklarının tedavi edilmesi için yabancıların nezaketine veya uluslararası yardıma güvenmek zorunda kaldığını söyledi.

BM'nin kıtlık uyarısı

Birleşmiş Milletler'in (BM) dünyanın en büyük insani krizi olarak tanımladığı 6 yıllık savaşta kıtlığın hiçbir zaman resmi olarak ilan edilmediği belirtilirken, nüfusun yüzde 80'inin yardıma muhtaç durumda olduğu ifade edildi.

BM'nin 2018'in sonlarında yaptığı kıtlık uyarıları, yardımların artmasına neden olsa da koronavirüs kısıtlamaları, çekirgeler, seller ve 2020 yardım müdahalesinin önemli ölçüde yetersiz finansmanının açlığı daha da şiddetlendirdiği açıklandı.

Yemen'deki savaşta 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği bildiriliyor.

Etiketler:   Yemen


0 Yorum

Yorum Yaz