4 il için çığ, buzlanma ve don uyarısı

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Van, Bitlis, Muş ve Hakkâri için çığ, buzlanma ve don uyarısında bulunuldu.

4 il için çığ, buzlanma ve don uyarısı
23 Oca 2022 11:05:19

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, Muş ve Bitlis çevrelerinin öğle saatleri itibariyle, Van'ın batısının ve Hakkâri çevrelerinin gece saatleri itibariyle aralıklı kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Muş'un akşam, Bitlis çevrelerinin ise gece saatleri itibariyle yoğun kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgârın genellikle güneyli yönlerden hafif, zaman zaman orta kuvvette, bölgenin yüksek kesimlerinde ise kuvvetli eseceği tahmin ediliyor.

Kuvvetli rüzgâr uyarısı: Bölge genelinin yüksek kesimlerinde rüzgarın, güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/sa) esmesi beklendiğinden; eğimli dik yamaçlarda çığ riski, kar savrulmasına bağlı görüş mesafesinde azalma ve kar sürüklenmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Buzlanma ve don uyarısı: Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte pus ve yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Çığ uyarısı: Yüksek kar örtüsü bulunan eğimi dik yamaçlarda çığ riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Etiketler:   buzlanma don


0 Yorum

Yorum Yaz