ABD: Bir an önce OHAL'i bitirin

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Avrupa ve Avrasya’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından devam eden OHAL uygulamasının 'bir an önce' bitirilmesi gerektiğini söyledi.

ABD: Bir an önce OHAL'i bitirin
16 Kas 2017 11:19:02

CNN Türk'te yer alan habere göre, Cohen Senato'da yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin OHAL'i uzatmasından endişe olduklarını ve bir an önce sonlandırılması gerektiğini söyledi. Müsteşar Cohen, Leigh Üniversitesi'nin Türkiye uzmanı öğretim üyesi Prof. Dr. Henri Barkey'e yönelik suçlamaların da temelsiz olduğunu belirtti.

Cohen, "Bu tür saldırılar ilişkilerimizi geri götürmekte, Türk medyası ve adalet sisteminin kredisini azaltmaktadır" açıklamasında bulundu. 

Cohen, Gülen'in iadesine de değinirken, "ABD hükümeti Türkiye tarafından Fetullah Gülen’in iadesi için sunulan belgeleri dikkatle incelemeye devam ediyor. Eğer bu süreçte yeni iade talepleri olursa aynı ciddiyetle ele alınacaktır. Biz Türk yetkililere darbe girişimine yönelik soruşturmalara destek verme arzumuzu her daim dile getiriyoruz." dedi. 

   


1 Yorum
  • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
    Yusuf ATMACA 01 Oca 1970 02:00:00

    Ohal abd istediği için değil Türkiye'ye yakışmadığı ve hukukun askıda kalmasına neden olduğundan kaldırılmalı.


Yorum Yaz