ABD yine PYD'ye destek verdi, Türkiye tepki gösterdi

Büyük bölümünü YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) 'PKK ile ilişkimiz yok' açıklamasını ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Twitter'dan paylaşınca Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, tepki gösterdi.

ABD yine PYD'ye destek verdi, Türkiye tepki gösterdi
12 Oca 2017 08:55:28

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), büyük bölümünü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG), "PKK ile ilişkimiz yok" iddiasını Twitter hesabından paylaşarak PYD'ye destek verdi.

CENTCOM'un sosyal medya hesabı Twitter'da, SDG imzası taşıyan ve büyük bölümünü PYD/YPG'nin oluşturduğu yapının "PKK ile ilişkisinin olmadığını iddia eden" açıklamayı paylaşılması tepki çekti. Twitter hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın bu paylaşımının terör örgütünü durdurmak yerine meşrulaştırdığını söyledi.

Kalın, ABD'nin bu tür meşrulaştırma girişimlerini durdurması gerektiğini ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

Bu bir şaka mı yoksa CENTOM aklını mı yitirdi? Kimsenin buna inanacağını düşünüyor musunuz? ABD, terör gurubunu meşrulaştırmaya çalışmayı bırakmalı.

Söz konusu paylaşımında SDG'nin açıklamasının ekran görüntüsünü kullanan CENTCOM, açıklamanın üstüne de "SDG, PKK ile herhangi bir bağının veya ilişkisinin olmadığını onaylıyor" ifadelerine yer verdi.0 Yorum

Yorum Yaz