ABD'den Tayvan'a 2.37 milyar dolarlık kıyı savunma sistemi satışına onay

ABD Dışişleri Bakanlığı, Tayvan'a 2 milyar 370 milyon dolar değerinde Harpoon Kıyı Savunma Sistemi ile ilgili mühimmat ve ekipmanın satışına onay verdi.

ABD'den Tayvan'a 2.37 milyar dolarlık kıyı savunma sistemi satışına onay
27 Eki 2020 10:46:59

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'ndan yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı, Taipei Ekonomik ve Kültürel Temsilciliğine Dış Askeri Satış kapsamında tahmini maliyeti 2 milyar 370 milyon dolar olan 100 adet Harpoon Kıyı Savunma Sistemi ile ilgili ekipmanların satışına onay verilmesine karar verdi" ifadesi kullanıldı.

Bu sistemlerin; 400 adet "RGM-84L-4 Harpoon Block II" karadan fırlatılan füze, 4 adet "RTM-84L-4 Harpoon Block II" tatbikat füzesi, 411 konteyner, 100 Harpoon Kıyı Savunma Fırlatıcı İntikal Birimi, 25 adet radar aracı ve yedek parçalar ile test ve destek malzemelerinin olduğu kaydedildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta da Tayvan'a 1,8 milyar dolar değerinde F-16 uçaklarında kullanılan füze ve HIMARS roket sistemlerinin satışına onay vermişti. Ajans, söz konusu satış onayı kararlarını Kongreye gönderdiğini bildirdi.

Çin: Gerekli önlemleri alacağız 

Silah satışı onayının ardından Çin Dışişleri Bakanlığı'ndan da bir açıklama geldi. Açıklamada, ülkenin egemenlik ve güvenlik çıkarlarını korumak için gerekli önlemlerin alınacağı belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Pekin'de düzenlediği basın toplantısında, Çin-ABD ilişkilerinin daha fazla zarar görmesini önlemek için ABD'ye silah satışlarını durdurma çağrısında bulundu. 

Çin, pazrtesi günü, ana yüklenici firma Lockheed Martin, Boeing Defence, Raytheon ve diğer ABD şirketlerine yaptırım uygulayacağını duyurmuştu. 

Etiketler:   ABD Çin


0 Yorum

Yorum Yaz