• Anasayfa
  • DÜNYA Haberleri
  • AB'den Türkiye'nin yeni Navtex ilanıyla ilgili açıklama: Doğu Akdeniz'de gerilimi artırıyor

AB'den Türkiye'nin yeni Navtex ilanıyla ilgili açıklama: Doğu Akdeniz'de gerilimi artırıyor

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yeni Navtex ilan etmesinin gerilimi artırdığını savunarak, geniş kapsamlı diyalog çağrısında bulundu.

AB'den Türkiye'nin yeni Navtex ilanıyla ilgili açıklama: Doğu Akdeniz'de gerilimi artırıyor
16 Ağu 2020 21:02:44

Borrell, yaptığı açıklamada, Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmaları için ilan edilen Navtex'in (Denizcilere Duyuru) Kıbrıs ile Mısır'ın iddia ettiği sınırlarda kaldığını ifade etti.

Diyalog ve müzakerenin istikrar ve kalıcı çözüme giden tek yol olduğunu belirten Borrell, Türkiye'nin faaliyetlerini durdurarak AB ile geniş kapsamlı diyaloğa girmesini istedi.

Türkiye, Yavuz sondaj gemisinin Kıbrıs Adası'nın güneybatısında çalışmalarını yürüteceği alana yönelik 18 Ağustos-15 Eylül tarihleri için bugün yeni Navtex ilan etmişti.

Navtex duyurusunda, "Çalışma sahasına girilmemesi şiddetle tavsiye olunur" ifadesine de yer verilmiş, Kıbrıs Cumhuriyeti de "karşı-Navtex" yayımlamıştı.

Türkiye, daha önce de Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Kıbrıs açıklarında önceden ilan edilen bölgede sismik çalışmalar yürüteceğini bildirmiş, Oruç Reis'in çalışmalarını 23 Ağustos'a kadar sürdüreceğine ilişkin Navtex duyurusu yapmıştı.0 Yorum

Yorum Yaz