AKP'li Burhan Kuzu: Doğalgaz zammını yapan hükümet değil, BOTAŞ’tır

Burhan Kuzu, doğalgaza yapılan zam sonrası gelen tepkilere karşılık olarak zammı yapanın hükümet olmadığını BOTAŞ olduğunu savundu. Oysa BOTAŞ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kuruluşu...

AKP'li Burhan Kuzu: Doğalgaz zammını yapan hükümet değil, BOTAŞ’tır
01 Eyl 2019 08:58:25

Eski Ak Parti Milletvekili Burhan Kuzu, geçen yıl 1 Ağustos’tan bugüne dek doğalgaza yapılan zamlar için iktidara gelen tepkilere ilginç bir yorum getirdi. Kuzu, zammı yapanın hükümet değil BOTAŞ olduğunu söyledi. 

Doğalgaza bir yılda yapılan toplam zam yüzde 53,8 oranına ulaştı. Akaryakıt, elektrik ve son olarak doğalgaz fiyatlarına yapılan peş peşe zamlar vatandaşı cebini iyice sarstı. 

Son bir ayda doğalgaza yapılan ikinci zam yüzde 30 artışa neden olurken zamlara gelen tepkiler karşısında Burhan Kuzu, AKP iktidarını savundu.

Türkiye,iç ve dış tehditlerin yanı sıra ekonomik tehditlerle de karşı karşıya. Doğalgaz zammını yapan hükümet değil,Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi yani BOTAŞ’tır.AK Parti olarak,Türkiye’nin en ücra köşesine doğalgaz getirerek,vatandaşımızın hayatını kolaylaştırdık

"DOĞALGAZ ZAMMINI YAPAN HÜKÜMET DEĞİL BOTAŞ"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı olan BOTAŞ'ın hükümetle ilgisini olmadığı savunan Kuzu, sosyal medya hesabından, "Türkiye, iç ve dış tehditlerin yanı sıra ekonomik tehditlerle de karşı karşıya. Doğalgaz zammını yapan hükümet değil, Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi yani BOTAŞ’tır. AK Parti olarak,Türkiye’nin en ücra köşesine doğalgaz getirerek, vatandaşımızın hayatını kolaylaştırdık."ifadelerini kullandı. 

MİLLETLE DALGA GEÇİYORSUNUZ

Kuzu'nun bu ifadeleri sosyal medyada tepkiyle karşılandı. Kuzu'nun ifadelerine 'milletle dalga geçiyorsunuz' yorumları yapıldı. Kuzu'nun paylaşımına tepki gösteren Sinan Oğhan ise, "Demans gibi ciddi sağlık sorunu yaşıyorsunuz. Lütfen Hekime gözükün." dedi.

BOTAŞ HANGİ BAKANLIĞA BAĞLI?

BOTAŞ'ın resmi web sitesinde, "BOTAŞ hangi bakanlığa bağlı?" sorusunun cevabı; "BOTAŞ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili kuruluşudur." olarak veriliyor. 

BOTAŞ, Bakanlar Kurulu'nun 8 Şubat 1995 tarih ve 96/6526 sayılı kararıyla 233 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye tabi karlılık ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdüren bir Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olarak yapılandırılmıştı. 

BOTAŞ, VARLIK FONU'NA KAYITLI

BOTAŞ’ın 1,83 milyar lira olan sermayesinin tamamı Türkiye Varlık Fonu A.Ş. adına kayıtlı. Varlık Fonu’nun Yönetim Kurulu Başkanı AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkanvekili ise Erdoğan’ın damadı olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak.0 Yorum

Yorum Yaz