Ankara Valiliği tüm LGBTİ etkinliklerini yasakladı

Ankara Valiliği, kentte düzenlenmesi planlanan tüm 'LGBTT ve LGBTİ' etkinliklerini yasakladığını açıkladı.

Ankara Valiliği tüm LGBTİ etkinliklerini yasakladı
20 Kas 2017 07:24:22

Ankara Valiliği, kentte düzenlenmesi planlanan LGBTT ve LGBTİ örgütlerinin, "toplumsal duyarlılıklar nedeniyle" tüm etkinliklerini yasakladığını duyurdu.

Ankara Valiliği, çeşitli sosyal medya ve birtakım yazılı ve görsel medya organlarından LGBTT ile LGBTİ adıyla çeşitli kuruluşlar tarafından, kentin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi ve benzeri etkinliklerin gerçekleştirileceği şeklinde bilgiler üzerine bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Çeşitli sosyal medya ve birtakım yazılı ve görsel medya organlarından LGBTT (Lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel veya travesti) ile LGBTİ (Lezbiyen, gay, biseksüel, transgender, intersex) adıyla çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından, ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi vb. etkinliklerin gerçekleştirileceği şeklinde bilgiler elde edilmiştir.

Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.

Bu nedenlerle 18 Kasım 2017 tarihinden itibaren süresiz olarak LGBTT_LGBTİ vb. örgütler tarafından ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkları içeren sinema, sinevizyon, tiyatro, panel, söyleşi, sergi vb. etkinlikler,  5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C Maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması amacıyla gerekli tedbirlerin alınması kapsamında, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17. Maddesine ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11/f maddesi hükümleri doğrultusunda Valiliğimizce yasaklanmıştır."0 Yorum

Yorum Yaz