Ankara'nın yeni belediye başkanı Mustafa Tuna oldu

Melih Gökçek'in istifası ile boşalan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı koltuğuna Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna seçildi.

Ankara'nın yeni belediye başkanı Mustafa Tuna oldu
06 Kas 2017 15:16:29

Ankara'da Melih Gökçek'in istifasını açıklamasının ardından yeni başkan bugün belli oldu. Muhalefetin aday göstermeyeceği seçimde AK Parti'nin adayı Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, yeni belediye başkanı seçildi. 

AK Parti'de geçen cumartesi günü gerçekleşen tamayül yoklamasında Mustafa Tuna ile birlikte Kazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ve Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'nin adı öne çıkmıştı.

AK Parti'nin adayı olan Tuna, bugün Belediye Meclisi'nde oylandı ve Tuna, 136 oyun 104'ünü alarak belediye başkanı seçildi.

'KİMSEYE ZULMETMEYECEĞİZ'

Seçim sonuçlarının duyurulmasının ardından açıklama yapan Mustafa Tuna, "Temel felsefemiz dürüst, şeffaf ve adil yönetim. Kimseye zulmetmeyeceğiz" dedi. Tuna, şunları kaydetti:

"Bugün şahsıma gösterdiğiniz bu güvene layık olmaya sonuna kadar çalışacağımı bilmenizi istiyorum. İnşallah bundan sonra da hep beraber Ankaramıza güzel hizmetler noktasında çalışmaya devam edeceğiz. Şehrimizin daha iyi noktasına gelme noktasında çok önemlidir. Akıl bedava, herkesin aklına ihtiyacım var. Ortak akılla güzel hizmetlere vesile olacağımıza inanıyorum. Temel felsefemiz dürüst, şeffaf ve adil yönetim. Kimseye zulmetmeyeceğiz. Bizim uygulamalarımız bu yöndedir. Sizlerin desteğini de göreceğime inanıyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum."

MUSTAFA TUNA KİMDİR?

Sincan Belediye Başkanlığı sitesinde yer alan Tuna'nın özgeçmişi şöyle:

"1957 yılında Şarkışla da doğmuştur. 1980 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun olmuştur. 1982 yılında, İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünden Yüksek Mühendis unvanı almıştır.

1982–1983 yıllarında ABD’nde eğitim görmüştür. Bütün akademik gereklilikleri yerine getirerek “Atıksu Arıtma Tesisleri Maliyet İndeksi ve Debi — Maliyet İlişkileri” konusundaki tez çalışmasını tamamlaması üzerine, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü tarafından 1995 yılında kendisine Doktor Yüksek Mühendis unvanı verilmiştir.

1998 yılında, Su Kirlenmesi ve Kontrolü Bilim Dalında Üniversitelerarası Kurul tarafından Doçent unvanı verilmiştir. Özel sektördeki uygulama çalışmalarına paralel olarak, çevre teknolojisi, altyapı planlaması ve mühendislik ekonomisi alanlarında da akademik çalışmalarını sürdürmüştür. Ulusal ve uluslararası ölçekte çok sayıda bilimsel yayınlar yapmıştır.

 

Uluslararası yayınlarından dolayı TÜBİTAK ’dan yayın teşvik ödülü kazanmıştır. Bir taraftan önemli altyapı ve üstyapı uygulama projelerini gerçekleştirirken diğer taraftan akademik faaliyetlerini de sürdürmüş ve çalışma konusu ile ilgili lisansüstü tezlere jüri üyesi olarak katılmıştır.

 

Science Citation Index’ce taranan hakemli dergilerde makalesi yayınlanmış ve çok sayıda atıf yapılmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda seminer, konferans, sempozyum ve toplantıya katılmıştır.

22. Dönem Ankara Milletvekilliği sürecinde AGİTPA Türk Grubu Üyesi olarak birçok uluslararası temaslarda bulunmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi Mezunları Eğitim Vakfının kurucu başkanı, İnşaat Mühendisleri Odası üyesi, Su Kirlenmesi Araştırmaları ve Kontrolü Türk Milli Komitesi üyesidir.

29 Mart 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde Sincan Belediye Başkanlığına seçilmiştir."0 Yorum

Yorum Yaz