Balık Pulu hastaları için Asitretin ilacın muadili piyasaya sürülecek

'Balık Pulu' olarak bilinen 'İktiyozis' hastalığının tedavisinde kullanılan 'Asitretin' etken maddeli ilacın yerli muadili eylül ayında piyasaya sürüleceği açıklandı.

Balık Pulu hastaları için Asitretin ilacın muadili piyasaya sürülecek
24 Ağu 2019 11:45:33

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan 'Asitretin' etken maddeli ilacın yerli muadilinin Eylül ayında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Bakan Koca, yazılı açıklamasında, çeşitli cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan 'Asitretin' etken maddeli ilacın, firmanın üretimi durdurması nedeniyle yaklaşık 3 aydır piyasada bulunamadığını kaydetti. Yabancı menşeli üretici firmanın, artık bu ilacı üretmeyeceğini ve piyasaya vermeyeceğini bildirdiğine vurgu yapan Bakan Koca, şöyle dedi:

"Özellikle, halk arasında 'Balık Pulu' olarak bilinen 'İktiyozis' hastalığının tedavisinde kullanılan bu ilacın üretiminin durdurulması üzerine Bakanlık olarak yerli üretim için harekete geçtik. İlacı kullanan vatandaşlarımızın mağdur olmaması adına Temmuz ayında ilacın tam muadili için yerli bir firmaya ruhsat verdik. Yerli muadil ilaç, Eylül ayının ilk haftası piyasaya verilecektir. Ayrıca, genetik geçişli olması sebebiyle Manisa Turgutlu’da daha sık görülen bu hastalıktan mustarip vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek adına ilgili firmayla görüşerek, ilk üretimin bölgeye sevkini temin edeceğiz."

Balık Pulu hastalığı nedir? 

İktiyozis, Yunanca balık pulu derisi anlamına gelen "Ichth" kelimesinden türemiştir.

İktiyozis hastalığı, doğuştan olduğu gibi sonradan da ortaya çıkabiliyor. Şiddetli iktiyozlar ise genellikle doğumdan itibaren görülmeye başlanır.

NEDENLERİ

İktiyozis hastalığı, deride epidermal proteinler ve lipidler arasında etkileşim ve fonsiyonlarındaki problemlerden kaynaklanır. Derinin üst katmanındaki aşırı ve kronik protein birikmesi sonucunda oluşur. Aile bireylerinden geçen bu hastalık gençlik dönemlerinde azalmak ve kaybolmakla beraber, zaman içinde geri dönebilir.

Bu hastalığın çocuğa geçmesi için tek bir ebeveynin bu gene sahip olması yeterlidir.

Bu geni olmasa da bile bazen kişilerde iktiyozis hastalığı görülebilir. Bunun nedeni de kanser, böbrek yetmezliği veya tiroid gibi hastalıklardır.

- Ciltte kahverengi, gri, beyaz pullanma

BALIK PULU TEDAVİSİ

Bu hastalığın, günümüz modern tıbbında bir tedavisi yoktur. Uygulanan tedaviler belirtileri aza indirgemeye yöneliktir.0 Yorum

Yorum Yaz