Berat Albayrak hakkında 'hukuki' süreç iddiası!

Merkez Bankası'nda (TCMB) başkanlık yapmış olan İYİ Partili Durmuş Yılmaz, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na geçmişteki döviz satışlarının yöntemini araştırması gerektiğini ifade etti.

Berat Albayrak hakkında 'hukuki' süreç iddiası!
12 Eki 2021 16:55:28

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak'ın istifa ettiği Kasım 2020 öncesinde uygulanan alışılagelmişin dışındaki politikalarla 2 yılda TCMB kendine ait rezervlerinin büyük bölümünü kaybetmiş ve Türk Lirası büyük değer kaybı yaşamıştı. 

Merkez Bankası'nda (TCMB) başkanlık görevi yürüten İYİ Partili Durmuş Yılmaz, "TCMB ihale yapmamış doğrudan müdahale yapmamış ama 1.5 yıl boyunca döviz satmış. Üç kamu bankası aracılığıyla satılmış... ödeme emrini kim vermiş? mekanizma nasıl çalışmış? Bu son derece önemli bir şey... Yeni bir yönetim geldiğinde, günü geldiğinde bu konu araştırılacak buna emin olabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

 'MAHKEME KONUSU YAPILACAK'


Öte yandna Yılmaz, "TCMB dövizi yani ABD muhabirlerindeki parası Halkbank'a Ziraat'e nasıl gidiyor? Ödemeyi kim yapıyor? Nasıl çalıştırıldı bu sistem? Bu konuda eminim bilgi vermeyeceksiniz ama araştırın. Çünkü bu ileride mahkeme konusu yapılacak" dedi.

128 MİLYAR DOLAR REZERV KAYBI


Bankacıların hesaplamasına göre, TCMB ilgili iki yılda yaklaşık 128 milyar dolar rezerv kaybı yaşadı. TCMB'nin rezervlerindeki kayıp lokal bankalarla gerçekleştirilen swaplar nedeniyle brüt rezervlere aynı ölçüde yansımadı.

Bankacıların hesaplamalarına göre, mülkiyeti TCMB'ye ait olan döviz rezervleri yaklaşık olarak eksi 38 milyar dolar düzeyinde bulunuyor. Bu rakam en yüksek eksi 60 milyar dolara ulaşmıştı.

 'HERKESE HAKSIZLIK YAPILMASIN'


Ayrıca Yılmaz, TCMB'nin İstanbul'a taşınmasının anlamı olmadığını "bir inşaat projesi" olarak gördüğü İstanbul finans merkezine TCMB'nin dahil olmaması gerektiğini de söyledi.

Yılmaz, TCMB'nin başkanı haricinde PPK üyelerinin de faiz kararlarında oy kullandığını ancak hangi yönde oy kullanıldığının açıklanmadığını hatırlatarak, "PPK içinde mutlaka aynı görüşü paylaşmayan Kurul üyeleri vardır. Herkese haksızlık yapılmasın" dedi. 0 Yorum

Yorum Yaz