Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde yaralı Filistinlilerin sayısı 37'ye yükseldi

Gazze'de dün gerçekleştirilen Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde işgalcilerin göstericilere müdahale etmesi sonucu yaralı sayısı 37 ye yükseldi.

Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde yaralı Filistinlilerin sayısı 37'ye yükseldi
07 Ara 2019 21:13:48

Gazze'de, 3 haftalık aranın ardından yeniden başlayan Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinde, ateşli silah ve göz yaşartıcı bombalarla müdahalesi sonucu 37 Filistinli yaralandı.

Edinilen bilgilere göre, göstericilerin Büyük Dönüş Yürüyüşü kapsamında gösterilere hazırlık yapılan Gazze Şeridi'nin doğusundaki 5 bölgeye doğru hareket etmeye başlamasıyla, sınır bölgesindeki toprak yığınlarının arkasına mevzilenen işgalci teröristlerin hedef gözetmeksizin ateş açması sonucu toplamda 37 sivilin yaralandığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, işgalcilerin gösterilere müdahalesi sonucu görevi başındaki gönüllü bir sağlık ekibi ve 10'u çocuk olmak üzere birçok yaralının olduğunu açıkladı.

Öte yandan yerel sağlık ekipleri tarafından yapılan açıklamada ise; işgalcilerin Han Yunus'un doğusunda göstericilere ateş açması sonucu bir sivilin yaralandığını ve müdahale için hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Filistinliler, dün ikindiden sonra Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün 83'üncü Cuma gösterilerine katılmak üzere Gazze Şeridi'nin doğusundaki belirlenen bölgelere akın etti. 3 hafta aradan sonra yeniden başlayan gösterilere binlerce kişi katıldı.

Yeniden başlayan Cuma gösterilerine ateş açıldı: 6 yaralı

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Yüksek Ulusal Heyeti daha önce yaptığı basın açıklamasında; tüm Filistin halkının "Yürüyüş devam ediyor" sloganıyla gösterilere geniş bir katılım sağlamasını istemişti.

Ayrıca işgalcileri gösterilere müdahale etmemesi konusunda uyaran Heyet, gösterilerin barışçıl olması çağrısında bulunmuş

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü hedeflerinin gerçekleştirilene kadar devam etmesini istemişti.

Filistinliler, 30 Mart 2018'den bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin doğusunda "Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü" adı altında barışçıl eylemler düzenliyor.

Gazze Şeridi'nin 5 vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgalciler de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerinin başladığı günden bu yana işgalci siyonistlerin göstericilere ateş açması sonucu 362 kişi şehid oldu ve 31 binden fazla kişi de yaralandı. 
0 Yorum

Yorum Yaz