• Anasayfa
  • GÜNDEM Haberleri
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 büyükelçi hakkında istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 büyükelçi hakkında istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osman Kavala hakkında bildiri yayımlayan 10 büyükelçi hakkında 'istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 10 büyükelçi hakkında istenmeyen adam ilan edilmeleri talimatı verdim
23 Eki 2021 17:40:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Eskişehir Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nın ardından, Millet Bahçesi açılış törenin de konuştu.

Erdoğan konuşmasında tutuklu iş insanı Osman Kavala ve HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında açıklamalarda bulundu.

Muhalefetin, Demirtaş'ı cezaevinden çıkarmak istediğini söyleyen Erdoğan, "Şimdi kalktılar onu içeriden nasıl çıkarırız onun derdindeler. Yargı ne diyorsa o, çıkaramayacaksınız.

Türkiye'yi, AİHM kararına uyarak Kavala'nın serbest bırakılmasını isteyen 10 büyükelçi hakkında persona non grata (istenmeyen kişi) ilan edilmeleri için talimat verdiğini söyleyen Erdoğan, "Ben Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Türkiye'yi anlayacaksınız, bileceksiniz. Anlamadığınız gün terk edeceksiniz " diye konuştu.


'SERMAYENİN MİLLİYETİ, İNANCI OLMAZ'

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Sermayenin milliyeti, inancı olmaz. Büyümemize katkı sağlayacak herkese kapılarımız da, yüreğimiz de sonuna kadar açıktır. Bu anlayış ile salgın döneminde yeniden yapılanan lojistik sisteminde kendimizi en üste çıkarmak istiyoruz.

Cari açığın azalması ve ülkenin kazancının artması milletimizin zenginleşmesi demektir. Bu milletimizin kurtuluş reçetesidir. Kurulan her fabrika ile, ortaya çıkan istihdam ile ülkemiz hedeflerine adım adım yaklaşmaktadır.


3 milyar doları geçen 106 kalem eserin toplu açılışını yapıyoruz.

Sağlıkta 112 acil merkezini hizmete açıyoruz. TOKİ tarafından yapılan kapalı otopark ve Eskişehir Millet Bahçesi'nin resmi açılışlarını da bugün gerçekleştiriyoruz.

1250 ve 1500 yataklı iki ayrı yurdun açılışını da bugün yapıyoruz. Bu eserlerin şehrimiz ve size hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımları şehrimize kazandıran bakanlıklarımızı, firmalarımızı tebrik ediyorum. Eskişehir'imizi yatırımlarla, hizmetlerle donatmaya devam edeceğiz. Değerli kardeşlerim ülkeye hizmet etmek nasip işidir. Rabbim bize 19 yıldır ülkeye hizmet etmeyi nasip etti.


Türkiye'yi tarihimizin en büyük demokratik reformları ve kalkınma reformları ile sözü en çok dinlenen ülkeler arasına dahil ettik. Bunun için çok büyük bedeller ödedik. Yeri geldi vesayetin dayatmaları ile karşı karşı kaldık, yeri geldi teröristlerin saldırıları ile karşılaştık, yeri geldi darbecilerin silahları ile burun buruna geldik. Yeri geldi içerde ve dışarıdaki iftira, yalan ve çarpıtma rüzgarına karşılaştık. Hepsinin de üstesinden geldik.

'İÇ SİYASETTE, EKONOMİMİZDE SIKINTILAR VAR'

Ülkemizi kendi çizdikleri siyasi ve ekonomik çizgisinin dışına çıkartmak istemeyenlere rağmen 2023 hedeflerimizin eşiğindeyiz.


Sıkıntılarımız elbette var, iç siyasette sorunlar var, ekonomide yaşadığımız sıkıntılar var. Biz attığımız her adımda 19 yıldır sıkıntılarla karşılaştık. Biz bunları aşarak ülkemizi büyüttük. Ülkemizi zenginleştirdik, zorluklar karşısında pes eden bir yapıda olsaydık bu işlere hiç giremezdik.

'HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKACAĞIZ'

Bizi demir parmaklıklar arkasına koyanlar mücadeleden kaçacağımızı sandılar. 2002'de göreve geldiğimizde bize her türlü engeli çıkaranlar da aynı hevese kapılmışlardı. Ekonomide sıkıştırılmaya çalışıldığımız tablo asla Türkiye'nin gerçek yerini göstermiyor. Türkiye'yi diplomasi ve ekonomide zora sokarak iktidarı değiştirmeyi planladıklarını söyleyenlerin amaçları herhalde ülkemizin menfaatlerini korumak değildir. Bunların vaatleri ile efelenenlerin de ülkeye hizmet etme derdinde olmadıkları ortadadır. Bunların bu defa da heveslerini kursaklarında bırakacağız.

'DİYORLAR Kİ 'UÇAKLARI SATACAĞIZ', BİZ ALMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Dünya ekonomisindeki bozulma birçok alanda fiyat artışına neden oldu. Bu ülkemize de yansıdı. Özellikle enerjide önemli bir bölümünü kendimizden üstlenerek artışları vatandaşlarımıza en az seviyede yansıttık. Bunun bile insanımıza yaşattığı sıkıntıların farkındayız. İstihdamı güçlendirecek, üretimi artıracak bir ekonomi planı ile bu küresel krizi ülkemiz için tarihi bir fırsata çevireceğiz. Yaşadığımız sıkıntılar geçicidir. Ama elde edeceğimiz kazançlar ise nesiller boyu devam edecektir.

Diyorlar ki 'Biz iktidara gelince bu uçakları satacağız.' Biz ise almaya devam edeceğiz.

Devletin uçaklarını satacaklarmış, zaten sizin yapacağınız bu! Siz bu devletin milletin neyi var, neyi yok nasıl bir an önce satarız siz onunla uğraşıyorsunuz.

Ülke ve millet düşmanlarının dümen suyuna da girerler. Bunlar terörist Selo ile beraber oldular.
Bunlarda ar yok. Yasin Börü'yü öldüren Selo değil miydi? Vatandaşları sokağa döken Selo değil miydi? Şimdi kalktılar O'nu içeriden çıkarmanın gayreti içindeler. Yargı ne diyorsa o, çıkaramayacaksınız.

Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala Kavala... Kavala dediğin Soros'un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı'na geliyor. Bu nasıl terbiyesizliktir, siz burayı neresi zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye, Türkiye. Burası bir kabile devleti değil, anlı şanlı Türkiye. Burada Dışişleri'ne gelip de talimat veremezsiniz. Ben Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Türkiye'yi anlayacaksınız, bileceksiniz. Anlamadığınız gün terk edeceksiniz.

Etiketler:   Erdoğan


0 Yorum

Yorum Yaz