Danimarka'da 'çiş bira' piyasaya çıktı

Mimsiz medeniyet batı medeniyeti iğrençlikte sınır tanımıyor. Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan Roskilde Festivali’nde yaklaşık 50 bin litre idrar toplanıp bira yapılarak piyasaya sunuldu.

Danimarka'da 'çiş bira' piyasaya çıktı
09 Mayıs 2017 09:35:27

Avrupa’nın en büyük müzik festivallerinden biri olan Roskilde Festivali’nde yaklaşık 50 bin litre idrar toplandı. İdrarları toplayan Danimarkalı bira üreticisi Nørrebro Bryghus, tüm idrarı malt arpasını gübrelemek için kullandı.

Danimarka Tarım ve Gıda Meclis’inin desteklediği proje “beercycling” olarak adlandırılıyor.

Rûdaw Türkçe'nin haberine göre yakın zamanda daha büyük oranlarda üretime geçilmesi planlanıyor. Üretilen biranın adı ise “çiş” anlamına “Pisner” olacak.

Nørrebro Bryghus'un CEO'su Henrik Vang, yaptığı açıklamada, "Pisner'la ilgili haberler çıkmaya başladığı zaman birçok kişi idrarı doğrudan biraya koymak için filtreleme yaptığımızı düşündüler. Bunu duyunca çok gülmüştük" diye konuştu.

Roskilde Festivali’ne katılan “Pisner” birasının içen Anders Sjögren ise, "Eğer içtiğim birada biraz olsun idrar tadı alsaydım onu fırlatır atardım. Ancak öyle bir şey söz konusu bile olmadı” dedi. Danimarka Tarım ve Gıda Konseyi, insan atığının böyle bir ölçekte gübre olarak kullanılmasını yenilik olarak yorumladı.1 Yorum
  • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
    Murat 05 Eki 2017 00:25:00

    Bu adam çişin tadını biliyor demekki. Çiş tadına benzemiyor dediğine göre...


Yorum Yaz