Danıştay: Memur nöbetleri fazla mesai sayılacak

Danıştay, memurların mesai saatleri dışında tuttukları nöbetlerin fazla çalışma sayılıp sayılmayacağı ile ilgili açılan davada son noktayı koydu. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, çalışma saatleri dışındaki nöbet hizmetlerinin fazla çalışma sayılmasına hükmetti.

Danıştay: Memur nöbetleri fazla mesai sayılacak
19 Haz 2020 13:45:23

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, çalışma saatleri dışındaki nöbet hizmetlerinin fazla çalışma sayılmasına hükmetti. Kararın ardından kamu çalışanlarının mesai saatleri dışında tuttukları nöbetlerin karşılığı verilecek.

İZNİ RET EDİLEN MEMUR DAVA AÇTI

Bilecik İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde arama ve kurtarma teknisyeni olarak görev yapan bir memur, nöbetteyken dini ve ulusal bayramlarda geçen çalışma sürelerinin fazla çalışma süresinden sayılarak mevzuat gereği 8 saat fazla çalışması karşılığı 1 gün izin verilmesi istemiyle başvurdu. Ancak memurun bu talebi reddedildi.

Gerekçe olarak da 'Fazla Çalışmanın Uygulama Esaslarını Gösterir Yönetmeliğe' dikkat çekildi. Ret kararı üzerine Türkiye İmar ve İnşa Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası düzenlemenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

DANIŞTAY MEMURU HAKLI BULDU

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre Danıştay 12. Dairesi, yürütmenin durdurulması istemini reddetti. Bunun üzerine Türkiye İmar ve İnşa Hizmetleri Kamu Görevlileri Sendikası karara itiraz etti. Dosya, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'na gitti. Kurul, yönetmelikte yer alan 'dışında' ibaresine yönelik yürütmenin durdurulması isteminin reddine ilişkin kararı kaldırdı.

Kurul yönetmelikteki bu hükümle ilgili daha önce de iptal kararı verildiğini anımsattı.0 Yorum

Yorum Yaz