Dışişleri Bakanlığı Fransa'yı kınadı

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'da başörtüsü takan annelerin çocuklarını okul gezilerine götürürken başötüsü takmasını yasaklayan tasarı hakkında kınama açıklaması yaptı.

Dışişleri Bakanlığı Fransa'yı kınadı
31 Eki 2019 09:18:29

Dışişleri Bakanlığı, Fransa'da başörtüsü takan kişilere yönelik hazırlanan kanun tasarısı hakkında bir kınama açıklaması yaptı.

Fransa'nın hazırladığı tasarı hakkında kınaması açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, şu ifadelere yer vedi:

"Fransa Senatosu’nda kabul edilen ve başörtüsü takan annelerin okul gezilerine eşlik etmelerinin engellenmesini amaçlayan kanun tasarısını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz.
Başörtüsü yasağını “Hizmete Yardımcı Olan Kişiler” şeklinde yorumlayarak gerekçelendirmek, kamu hizmeti verenleri değil, doğrudan çocuklarına eşlik eden anneleri hedef almaktadır. Bu, Fransa’nın Müslümanları farklı muameleye tabi tutan ayrımcı ve ötekileştirici yaklaşımının yeni bir örneğidir. Bunun gerek Fransa’da yaşayan Türk ve Müslüman toplumu, gerek ülkemiz ve diğer evrensel değerlere inanan ülkeler tarafından kabul edilmesi mümkün değildir.
Fransa makamlarının ülkelerinde İslam ve yabancı düşmanlığını körükleyen ve dini özgürlükleri sınırlayan bu tür ayrımcı müdahaleler yerine, İslam karşıtlığıyla mücadeleye yönelik yasal tedbirler almaları faydalı olacaktır.
Her fırsatta özgürlüklerden bahseden ülkelerin bugün en temel insan hak ve özgürlüklerini çiğnemeleri bahsekonu ülkelerin ikiyüzlülüğünün ve çifte standarlı yaklaşımlarının başka bir örneğidir.
Senato’daki tartışmalarda aklı selim sahibi bazı Hükümet Üyeleri ve Milletvekillerinin bu kanun teklifinin yanlışlığına ilişkin uyarıları memnuniyetle karşılanmıştır. ​
Fransa’nın bu uyarılara kulak vererek bu hatadan döneceğini ve yasa taslağının Ulusal Meclis’te reddedileceğini umut ediyoruz."
0 Yorum

Yorum Yaz