DTÖ: Yeni Kara Veba'nın tedavisi yok, ölüm oranı yüzde 88

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Afrika'da ortaya çıkan ve şu ana kadar 127 kişinin ölümüne neden olan ve toplam 1800 kadar insana bulaşan Kara Veba hastalığının tedavisi olmadığını, hastalığın ölüm oranının yüzde 88 olduğunu söyledi. Bölgedeki sağlık kriz merkezi ölümlü vakaların beş günde yüzde 37 arttığına dikkat çekti.

DTÖ: Yeni Kara Veba'nın tedavisi yok, ölüm oranı yüzde 88
07 Kas 2017 07:59:16

Madagaskar'da ortaya çıkıp yayılmaya başlayan, Kara Veba da olarak bilinen Marburg virüsü hastalığı, Ebola'ya benziyor ve vakaların yüzde 88'inde ölümle sonuçlanıyor.

Başlangıç belirtileri ateş, üşüme, baş ağrısı ve adele ağrısı.

WHO'nun web sitesinden yapılan açıklamada, "Marburg virüsü hastalığı özel bir tedavisi olmayan ölüm oranı yüksek nadir bir hastalıktır. Virüs kan, vücut sıcısı ve hastalık bulaşmış insanların veya (maymun ve meyve yarasası gibi) hayvanların dokusu ile doğrudan temas yoluyla bulaşıyor" denildi.

ERKEN TEŞHİSTE ANTİBİYOTİKLERLE TEDAVİ EDİLEBİLİYOR

WHO, hastalığın erken teşhisi durumunda antibiyotiklerle tedavisinin mümkün olduğunu ve standart önlemlerle bulaşmasının önlebildiğini fakat şu anda virüsü tamamen etkisiz hale getirebilecek lisanslı bir tedavi olmadığını açıkladı.

WHO Afrika Bölge Ofisi Acil Durumlar Teknik Koordinatörü Dr. Zabulon Yoti, "Acil müdahalede toplumun da sorumluluk alması çok önemli" dedi ve sağlık yetkililerini başarı ve sürdürülebilirlik kapasitelerini artırmak için yerel toplumla birlikte çalışmaya, gelenek ve görenekleri daha iyi anlamak için çabalamaya çağırdı.

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Eylül ayında başlayan salgın hastalığın tedavisinin mümkün olduğunu söylemişti.

AVRUPA'DA 50 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ KARA VEBA'DAN ÖLMÜŞTÜ

Madagaskar'ın en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Air Seychelles, ekim ayının başlarında uçuşlarını durdurmuş ve Madagaskar'daki hava alanları, hastalığın yayılmasını engellemek için yolcularını sağlık taramasından geçirmeye başlamıştı.

Kara Veba 14. yüzyılda Avrupa'da 50 milyondan fazla kişinin ölümüne yol açmıştı.0 Yorum

Yorum Yaz