Erbaş Açıkladı, Bu Sene Camide Teravih Kılınacak mı?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, katıldığı canlı yayında Kovid-19 salgını ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Erbaş Açıkladı, Bu Sene Camide Teravih Kılınacak mı?
08 Nis 2020 12:31:29

Yaşamını yitiren doktorların 'hükmi şehit' sayılabileceğini söyleyen Erbaş’ın ifadeleri şöyle:


"Şehitlik, peygamberlikten sonra en büyük mertebedir. Hakiki şehit; vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna canını feda eden askerlerdir, polistir. Hakiki şehit olarak bunları değerlendiriyoruz. Fıkıhta bir de ‘hükmi (hükmen) şehitlik’ vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler."


Ramazan'da camiler açık olacak mı?

Erbaş, 'Ramazan'da camiler açık olacak mı?' sorusuna ise şöyle yanıt verdi: 


"Şimdi burada önemli olan cemaatle namazın kılınmamasıdır. 15 gün önce camilerimiz cemaatle namaza kapattık. Ferdi olarak gündüz camiler ziyaret edilebilir. Ancak cemaatle namaz söz konusu değil. Koronavirüs salgını sürdüğü sürece Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak. Teravih namazı evde kılınacak"


Evlerin mescit haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, "Çocuğumuzla teravih namazı kılabiliriz. Namazlarımızı kılabiliriz. Fertlerde karantina yoksa 2-3 kişi cemaatte yapabiliriz" dedi.0 Yorum

Yorum Yaz