Erdoğan “Kusura bakmasınlar diyorum” dedi

Kremlin, yaptığı açıklamada Erdoğan’ın özür dilediğini söyledi

Erdoğan “Kusura bakmasınlar diyorum” dedi
27 Haz 2016 17:34:42

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov’un, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşürülen Rus uçağının pilotunun ölümünden dolayı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den özür dilediğini açıklamasından sonra, Cumhurbaşkanlığı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Erdoğan’ın Putin’e gönderdiği mektupta  "Hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine bir kez daha acılarını paylaştığımı belirtmek ve taziyelerimi sunmak istiyorum; kusura bakmasınlar diyorum” ifadelerini kullandığını söyledi.

Kremlin: Erdoğan, özür diledi

Peskov, Erdoğan'ın Türk F16’larının hava sahası ihlali nedeniyle düşürdüğü Rus Su-24 uçağının pilotunun ölümü için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yeni bir mektup yazarak özür dilediğini söylemişti.

Peskov, "Devlet Başkanı Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle yaşanan durumu düzeltmek istediğini söylediği mesajı aldı" demişti.

Kremlin’den yapılan açıklama şöyle:

“Mektupta Rusya'nın Türkiye için ilişkilerinin bozulmasını istemediği dost ve stratejik partner olduğu belirtiliyor. Recep Tayyip Erdoğan mektubunda 'Bizim hiçbir zaman Rusya Federasyonu'na ait uçağı vurma isteğimiz ve kastımız yoktu' ifadesini kullandı. 

“Daha sonra, 'Tüm riskleri üzerimize alarak ve daha fazla çaba sarf ederek Rus pilotun naaşını Suriyeli muhaliflerin elinden aldık ve Türkiye'ye getirdik. Tüm cenaze öncesi prosedürleri dini ve askeri prosedürlere uygun yapıldı. 

“Tüm bu çalışmalar bizim tarafımızdan Türk-Rus ilişkilerine uygun seviyede yapıldı. Bir kez daha hayatını kaybeden Rus pilotun ailesine baş sağlığı diliyorum ve özür dilediğimi söylüyorum. Tüm kalbimle acılarını paylaşıyorum. Rus pilotun ailesini Türk ailesi olarak kabul ediyoruz. Acılarını dindirmek için her türlü inisiyatife hazırız.”1 Yorum
  • Furkan Haber - İslami Haber - Güncel Haber
    Rabbani yol 01 Oca 1970 02:00:00

    Bir elini ayağını öpmediğiniz kalmış , her şeyi yapmışsınız , birde hâlâ hoca efendiyi eleştiriyorlardi , noldu dediğine geldiniz mi ?


Yorum Yaz