Erdoğan: Salgın döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için yoğun gayret gösterdik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgını döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için yoğun gayret gösterdiklerini belirtti.

Erdoğan: Salgın döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için yoğun gayret gösterdik
19 Haz 2021 14:43:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemer'de NG Phaselis Bay Oteli'nin açılışında konuşuyor. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

- Salgın döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için yoğun gayret gösterdik. Kendisi de sektörün içinde olan Kültür ve Turizm Bakanımız, yurt içinde ve yurt dışında gereken her adımı attı. Adeta 'kısa mesafe koşucusu' diyeceğim, 'maraton' biraz uzun olur, Gidilmedik ülke bırakmadı. Bir taraftan Almanya, bir taraftan İngiltere, bir taraftan Rusya, bu görüşmeler yapılırken biz de telefon diplomasimizi yoğun bir şekilde devam ettirdik. Hamdolsun sonunda bu ülkelerden müjdeler geldi.

- Türkiye'de tatil yapan turist, ülkemizden kolay kolay vazgeçemiyor. Güzelliklerimizle, tarihi zenginliklerimizle, hizmet standartlarımızla, uygun fiyatlarımızla hem ülkemizi tercih edenler kazanıyor, hem Türkiye kazanıyor. Bu kazan kazan politikasıyla turizmdeki yerimizi daha da yukarı çıkartacağız.

- Turizm, tıpkı inşaat gibi pek çok sektörü besleyen, destekleyen, zincirleme katma değer oluşturan bir alandır. Bilhassa Akdeniz coğrafyasındaki ülkelerin çoğunun ekonomi itibariyle belkemiği turizm olmuştur. Ülkemizin bu zenginlikten hala hak ettiği payı almadığına inanıyoruz. Her ne kadar salgın döneminde sektöre verdiğimiz destekleri birileri eleştiri konusu haline getirse de, biz ülkemizi ve milletimiz için en doğrusunu yapmakta kararlıyız. İnşallah KDV noktasındaki desteği de, Mehmet Bey bayağı sıkıştırdı, sonunda haziran sonuna kadar uzattık. Herhalde yeter. Mehmet Bey diyor ki; 'Bir ay daha uzatalım.' Pazartesi günü kabine toplantımız var, bunu tekrar masaya yatırırız. Kabine toplantısından sonra yapacağım Ulusa Sesleniş'te inşallah bu müjdeyi de ayrıca veririz.0 Yorum

Yorum Yaz